Investigation of biotic degradation of hexabromocyclododecane (HBCDD)
Hekzabromosiklododekanın (HBCDD) biyotik parçalanmasının incelenmesi
- Tez No: 507460
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bromlu bir alev geciktirici olan hekzabromosiklododekan (HBCDD) ısı yalıtımı malzemelerinde ve yanmazlık için mobilya, tekstil vb. alanlarda kullanılmaktadır. HBCDD, 2013 yılında Stockholm Sözleşmesi kalıcı organik kirleticiler (KOK) listesine eklenmiştir. Bu çalışmada, laboratuvar sediman mikrokozm ve mezokozmlarında HBCDD'nin anaerobik biyodegradasyonu araştırılmıştır. Mikrokozmlar doğal giderim, biyostimülasyon, kirlilik kontrol ve steril set olmak üzere 20 gün boyunca çalıştırılmıştır. HBCDD bozunma hızının karbon kaynağı ve elektron sağlayıcı eklenen biyostimülasyonda (%100 giderim) doğal giderime oranla (%75 giderim) üç katından hızlı gerçekleştiği (bozunma hız sabitleri 0.069 gün-1 ve 0.221 gün-1) gözlemlenmiştir. Kirlilik kontrol setinde hiçbir HBCDD saptanmazken, steril mikrokozmlarında hedeflenenden daha düşük bir derişimle başlanmış olmasına karşın bir bozunma eğilimi gözlenmemiştir. Daha büyük ölçekli mezokozmlar da dört set olarak kurulmuş ve 49 gün boyunca işletilmiştir. Bozunma hızının, biyostimülasyon için doğal giderimin üç katından fazla olduğu bulunmuştur (bozunma hız sabitleri 0.048 gün-1 ve 0.157 gün-1). Ayrıca, diastereomer bozunma hızları sırası β-HBCDD>γ-HBCDD>α-HBCDD olarak bulunmuştur. Diastereomerler arasında α-HBCDD'ye doğru β- ve/veya γ-HBCDD'den biyotransformasyon gerçekleştiğine dair bulgular gözlemlenmiştir. Steril mezokozmlarda HBCDD giderimi gözlenmiştir, bu da sterilliğin bozulduğunu göstermiştir. Sterilizasyon yönteminin HBCDD'nin hem toplam miktar hem de diastereomer oranı olarak bozunmasına sebep olduğu belirlenmiştir. Kurulan sterilizasyon kontrol mikrokozm sonuçları, cıva klorür ve otoklavlamanın HBCDD'nin ilk anda istenmeyen şekilde bozunmasına sebep olduğunu, ancak kalan inkübasyon sırasında bozunma gerçekleşmediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Hexabromocyclododecane (HBCDD), a brominated flame retardant, is used in heat insulation materials, and in furniture, textile, etc. for incombustibility. HBCDD is listed among the persistent organic pollutants (POPs) by the Stockholm Convention in 2013. In this study, anaerobic biodegradation of HBCDD was investigated in laboratory sediment microcosms and mesocosms. The microcosms set up as natural attenuation, biostimulation, contaminant control and sterile set were operated for 20 days. HBCDD biodegradation rate tripled (degradation rate constants were 0.069 day-1 vs. 0.221 day-1) with the addition of a carbon source and electron donor in biostimulation (100% removal), when compared to natural attenuation (75% removal). No HBCDD was detected in contaminant control and no trend observed in sterile microcosms, though lower than target concentration was measured initially. Larger scale mesocosm reactors were set up similarly as four sets and operated for 49 days. Biodegradation rate observed for biostimulation was more than triple that of the natural attenuation (rate constants of 0.048 day-1 vs. 0.157 day-1). The order of diastereomer degradation rates was found as β-HBCDD > γ-HBCDD > α-HBCDD. Mesocosm results indicate biotransformation of γ- and/or β- into α-HBCDD at some stage in incubation. Degradation was observed in sterilized mesocosms, indicating a breach of sterility. Sterilization method was found to affect HBCDD, both in terms of loss of total-HBCDD and shift in diastereomers. Results of sterilization control microcosms indicated that addition of mercuric chloride and autoclaving result in unwanted degradation of HBCDD at initial time, with no further degradation taking place throughout incubation period.