Artroskopi geçiren hastalarda spinal anestezi öncesi oral sıvı karbonhidrat alımının hastanın kan glukoz, açlık-susuzluk ve yorgunluk düzeyine etkisi
The effect of oral liquid carbohydrate intake upon blood glucose, hunger-thirst and fatigue levels among patients who underwent arthroscopy before spinal anesthesia
- Tez No: 507505
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜRÜVVET BAŞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ARTROSKOPİ GEÇİREN HASTALARDA SPİNAL ANESTEZİ ÖNCESİ ORAL SIVI KARBONHİDRAT ALIMININ HASTANIN KAN GLUKOZ, AÇLIK-SUSUZLUK VE YORGUNLUK DÜZEYİNE ETKİSİ Gökçen AYDIN AKBUĞA Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Anabilim Dalı Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Doktora Programı Doktora Tezi, Şubat 2018 Danışman: Prof. Dr. Mürüvvet BAŞER KISA ÖZET Bu çalışma, artroskopi ameliyatı öncesi oral sıvı karbonhidrat alımının kan glukoz, açlık-susuzluk ve yorgunluk düzeyine etkisini araştırmak amacıyla randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Çalışma Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi ortopedi servisinde artroskopi ameliyatı olan, 18 yaş üstü, endokrin bozukluğu ve vişneye alerjisi olmayan iki grup hasta ile yapılmış, müdahale grubunda 31, kontrol grubunda 30 kişi ile tamamlanmıştır. Çalışmanın verilerinin toplanmasında Hasta Tanıtım Bilgi Formu, Fizyolojik Ölçümler Çizelgesi, Açlık-Susuzluk Skalası (VAS) ve Brief Yorgunluk Envanteri kullanılmıştır. Müdahale grubuna ameliyattan iki saat önce 400 ml. oral sıvı karbonhidrat içeceği verilen çalışmada fizyolojik ölçümler ve Açlık-Susuzluk Skalası (VAS) ameliyattan iki saat önce, hemen önce, ameliyattan bir saat sonra, Brief Yorgunluk Envanteri ise ameliyattan 24 saat sonra değerlendirilmiştir. Araştırmanın istatistiksel analizinde Paired Samples t test, Bağımsız Örneklem t testi, Repeated Measure Anova Testi, Bonferroni Çoklu Karşılaştırma Testi kullanılmıştır. Ameliyat öncesi her iki grubun ilk ölçüm kan glukoz açlık ve susuzluk düzeyleri benzer iken (p>0.05), ameliyattan bir saat sonra ölçülen kan glukoz puan ortalaması müdahale grubunda 90.90±13.56 mg/dl, kontrol grubunda ise 107.00±15.84 mg/dl'dir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF ORAL LIQUID CARBOHYDRATE INTAKE UPON BLOOD GLUCOSE, HUNGER-THIRST AND FATIGUE LEVELS AMONG PATIENTS WHO UNDERWENT ARTHROSCOPY BEFORE SPINAL ANESTHESIA Gökçen AYDIN AKBUĞA Health Sciences Institute Erciyes University, Nursing Department, Doctoral Program in Nursing of Surgical Diseases Doctorate Thesis, February 2018 Thesis Advisor: Prof. Dr. Mürüvvet BAŞER ABSTRACT The current study was undertaken in a randomized-controlled trial, in order to examine the effect of oral liquid carbohydrate intake upon blood glucose, hunger-thirst and fatigue levels among patients who underwent arthroscopy before spinal anesthesia. The study was done with patients sorted into two groups who had arthroscopy operation at orthopedic service of Bozok University Research and Practice Hospital, were aged 18 and upon years, did not have any endocrinal disorders or sour cherry allergy. There were 31 subjects in the intervention group while there were 30 subjects in the control group. For the data collection; Patient Information Form, Physiological Evaluation Chart, Hunger-Thirst Scale (VAS) and Brief Fatigue Inventory were used in the study which intervention group received oral liquid carbohydrate drink two hours before the operation. Physiological Evaluation Chart and Hunger-Thirst Scale (VAS) were administered two hours before the operation while Brief Fatigue Inventory was administered 24 hours after the operation. For the statistical analysis of the study; Paired Samples t test, Independent Sample t test, Repeated Measure Anova Test, Bonferroni Multiple Comparison Test were employed.