Parça güvenilirliğinin dönemler bazında modellenmesi, parametre tahmini, analizi ve bir uygulama
Modelling of the reliability of the component based on periods, parameter estimation, analysis and an application
- Tez No: 507527
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ERGİNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Güvenilirlik, bir cihazın, ürünün veya sistemin belirtilen çalışma koşullarında belirli bir süre boyunca arıza yapmama olasılığıdır. Ürün güvenilirliği, garanti süresinin değerlendirilmesinde kullanılan önemli bir faktördür. Garanti tahmininde yapılan bir hatanın firmalar için çok pahalıya gelebileceği konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Garanti süresi üzerindeki arızalar; ürün ile ilgili alınan kararlarla belirlenen ürün güvenilirliğiyle bağlantılıdır. Bu çalışmada, kompresör üretimi yapan bir işletmede bir uygulama yapılmıştır. İşletmede üretilen ürünlerin bir modeli hakkında arıza kayıtlarıyla ilgili yetkili servis verilerinden bilgiler edinilmiştir. Ürün arızalanana kadar geçen süreler, farklı dönemler halinde incelenmiştir. Bu arıza sürelerinin dağılımları ve parametreleri tahmin edilmiştir. Bunlardan hareketle ürünün güvenilirlik analizi çalışması yapılmıştır. Dönemler arasındaki farklılıklar ile ilgili analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reliability is the likelihood that a device, product, or system will not fail over a specified period of time under specified operating conditions. Product reliability is an important factor in assessing the warranty period. It plays an important role in the fact that a mistake made in the warranty forecast can be very expensive for companies. The failures on the warranty period are linked to the product reliability determined by the product decisions. In this study, an application was made in a compressor production plant. Informations on the fault recordings of a model of products manufactured in operation has been obtained from the service providers. The time until the product failed was examined in different periods. The distributions and parameters of these failure time were estimated. From this point of view reliability analysis of the product was conducted. Analyzes were made about the differences between the periods.