Bölümleme Algoritmaları ile Veri Tekilleştirme
Data deduplication with chunking algorithms
  1. Tez No: 507526
  2. Yazar: DUYGU COŞGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHRİ GÜLDOĞAN, PROF. DR. FATMA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Tez kapsamında öncelikle yukarıda özetlenmiş olan veri tekilleştirmenin tanımlanması ile kullanıldığı lokasyona bağlı yöntemler ve veriyi işleme açısından kullanılan teknikler ele alınacaktır. Tekilleştirme işlemlerinin en önemli ve zaman alan kısmı olarak bölümleme kavramı detaylı olarak incelenecektir. Bu bağlamda tekilleştirme ile depolama alanından tasarruf edilebilmesi için blok ve dosya bazında bölümleme işlemlerinin nasıl uygulanıldığından bahsedilecektir. Bununla ilgili kullanılan BSW ve TTTD algoritmalarının işleyişi incelenerek, algoritmaların avantaj ve dezavantajları değerlendirilikten sonra, alternatif çözümlere yer verilecektir. Seknronizasyon işlemlerinde kullanılan önemli algoritmaların işleyişi incelenerek bölümleme çalışmaların bir uygulamasının bulunduğu senkronizasyon aracı olan Syncany ile örneklendirilmesi sağlanacaktır. Örneklendirmeler farklı işletim sistemlerine sahip aygıt ile çeşitli dosyaların senkronizasyonunun sağlanması ve bu senkronizasyon işleminin örnek olarak istemci tarafında gerçekleştirilmesi ile gözlemlenecektir.
Özet (Çeviri)
In the thesis, first of all, the definition of data deduplication summarized above and the methods used in terms of location processing and data processing will be discussed. The concept of chunking will be examined in detail as the most important and time consuming part of the deduplication process. In this context, it will be explained how block and file-based chunking are applied so that deduplication can save storage space. We will examine the operation of the BSW and TTTD algorithms, and discuss the advantages and disadvantages of the algorithms and then discuss alternative solutions. By studying the operation of the important algorithms used in the synchronization processes, it will be exemplified by Syncany, the synchronization tool in which an application of the chunking works is found. Sampling will be handled by synchronizing the various files with the device having different operating systems, and by performing this synchronization on the client side as an example.