Equity risk premium and financial market bubbles: Identifying and responding to investment risk
  1. Tez No: 913709
  2. Yazar: RUKİYE DURU TOZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. KONSTANTİNOS THEODORİDİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Queen Mary University of London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez finansal balonlar sırasında özkaynak risk priminin değişimini incelemektedir. Mart 1993-Mart 2023 arası aylık verilere dayanan çalışmada, değerleme oranları ile değerleme oranları ve piyasa değeri büyüklüğüne göre gruplanmış firmalar arasında prim dinamikleri En Küçük Kareler (EKK) yöntemi kullanılarak analiz edilmektedir. Örneklem, dotcom, A.B.D. konut piyasası ve kripto para balonlarını kapsamaktadır. Temel varlık fiyatlandırma teorisindeki prim ve getiri arasındaki pozitif ilişki evrensel olarak kabul görmüştür. Ancak, bu ilişkinin finansal balonlar esnasında tutarlı bir seyir izlemediğine dair örnekler ortaya çıkmıştır. Yatırımcı duyarlılığı göstergesi VIX, balonlar genelinde önemli bir rol oynayacağını öngören modellere rağmen bu çalışmada karışık bir etki göstermiştir. Ekonomik büyümenin özellikle dotcom çılgınlığı döneminde aşırı değerlenmiş olan teknoloji hisselerinin primleri üzerinde olumsuz etkisinin olması finansal balonlarda büyümenin risk primi üzerinde negatif etkisinin olabileceğine işaret etmiştir. Enflasyon beklenenin tersine kripto para çılgınlığı sırasında aşırı değerlenmiş menkul kıymetlere zarar vermiştir. Bu tez çalışması kapsamında yapılan analizler, teoriyi doğrularken spekülatif aşırılık dönemlerinde prim belirleyicilerindeki istikrarsızlığı ortaya koymaktadır. Risk primi, finansal balon dönemlerinde bir ölçüde tutarlılığını korusa da getiri, yatırımcı duygu durumu, büyüme ve enflasyon ile risk primi arasındaki temel ilişki klasik çerçeveden uzaklaşarak istikrarsızlaşmaktadır. Bu minvalde, değişen risk rejimlerine uyum sağlayan davranışsal modellemeler araştırmacılar için yeni bir bakir alan teşkil etmektedir. Ayrıca, veri setlerinin daha fazla finansal balon kapsayacak şekilde genişletilmesi araştırmanın güvenilirliğinin artırılmasına ve bulguların zenginleştirilmesine katkı sağlayacaktır. Bu çalışma, finansal aşırılık dönemlerindeki prim dinamikleri hakkında güncel ampirik kanıtlar sağlayarak literature katkıda bulunmaktadır. Balon dönemlerindeki prim dalgalanmalarının günümüze kadar uzanan verilerle analizi, piyasalardaki istikrarsızlık döneminde varlık fiyatlandırma teorisinin sınırlamalarını bir kez daha ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines how the equity risk premium varies during financial market bubbles. Using OLS regressions on monthly data from March 1993- March 2023, it analyzes premium dynamics across firms sorted by valuation ratios and valuation ratios & size. The sample covers the period of dotcom, U.S. housing, and cryptocurrency financial bubbles. A positive premium-return relationship holds universally, aligning with foundational asset pricing theory. However, specific examples emerge of relationships fluctuating during bubbles. Investor sentiment proxy VIX showed mixed impact despite models predicting a key role for sentiment across bubbles. The impact of economic growth flipped signs, with negative effects on overvalued tech stocks during dotcom mania. Inflation also exhibited inverted effects, damaging overvalued securities amidst cryptocurrency frenzy. The analysis reaffirms standard theory while also evidencing instability in premium determinants during periods of speculative excess. The premia retain some consistency but core relationships between returns, growth, inflation, and sentiment destabilize amidst bubbles diverging from classical frameworks. Future research is suggested into adaptable behavioural modelling attuned to shifting risk regimes. An expansion of the datasets to cover additional financial bubble period would improve the robustness of the research and may enrich the findings. This study makes a valuable contribution by providing updated empirical evidence on equity premium dynamics surrounding financial exuberance. The novel analysis of premia fluctuations during bubbles adds to knowledge on asset pricing theory's limitations amidst instability.