Mikrodalga bölgesi metamalzeme soğurucu tasarımı: Çift kapalı halka rezonatörü tabanlı iki katmanlı yapı ve mekanik kaydırma ile soğurma spektrumlarının açık/kapalı anahtarlanması
Microwave absorber design for microwave region: Double closed ring resonator based two layer structure and on/off switching of absorption spectra by using mechanical shifting
  1. Tez No: 507574
  2. Yazar: ESRA AKKEÇİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, çift kapalı halka rezonatörü (ÇKHR) kullanılarak oluşturulan iki katmanlı soğurucu yapılarda katmanlardaki ÇKHR yapısının kayma miktarına bağlı olarak soğurma spektrumlarının açık/kapalı anahtarlaması hem nümerik hem de deneysel olarak gösterilmiştir. Bu amaçla öncelikle, mikrodalga S-bandında bir (tek) katmanlı ÇKHR yapısı tasarlanmış, üretilmiş ve karakterize edilmiştir. Deneylerde, bir katmanlı yapı 2,77 GHz ve 3,77 GHz' de ayrı iki soğurma tepesi göstermiştir. Buna ek olarak, var olan bir katmanlı ÇKHR yapısının ekseni boyunca bir adet daha bir katmanlı ÇKHR yapısı eklenmiş ve iki (çift) katmanlı ÇKHR yapısı elde edilmiştir. Burada katmanlar arasında 1 mm kalınlığında hava boşluğu bırakılmıştır. İki katmanlı tasarımda yapı, 2,74 GHz, 3,24 GHz ve 3,73 GHz' de üç soğurma tepesi sergilemiştir. Son olarak her bir katman üzerinde yerleştirilmiş ÇKHR yapıları birbirlerine göre 5, 10, 20 ve 30 mm kaydırılmış ve her bir durum için benzetim ve deney sonuçları gözlemlenmiştir. Sonuçlar göstermektedir ki 5 mm kaydırma durumunda birinci ve üçüncü soğurma tepeleri, 10 mm kaydırılması durumunda birinci soğurma tepesi neredeyse kaybolmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the concept of this thesis study, on/off switching of absorption spectra was demonstrated both in numerical and experimental analyses based on the shift amount of the double closed ring resonators (DCRR) at the layers on two layer absorber structure composed of DCRR. On this aim firstly, a one layer DCRR was designed, fabricated and characterized in microwave S-band. In the experiments, one layer structure showed two distinct absorption peaks at 2.77 GHz and 3.77 GHz. Additionally, one more one layer DCRR structure was added along the axis of the existing one layer DCRR structure and the two layer DCRR structure was obtained. Herein, 1 mm thick air gap was set in between the layers. In the two layer design the structure showed three absorption peaks at 2.74 GHz, 3.24 GHz and 3.73 GHz. Lastly, the DCRR structures which positioned at each layers was shifted 5, 10, 20 and 30 mm, relatively and numerical and experimental results was observed for each cases. The results showed that for 5 mm shift case the first and third and for 10 mm shift case the first absorption peaks almost disappeared.