Balıkçı gemilerinde avcılık mekanizasyonu üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 50760
  2. Yazar: F. OZAN DÜZBASTILAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET HOŞSUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET BALIKÇI GEMİLERİNDE AVCILIK MEKANİZASYONU ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA DÜZBASTILAR, F. Ozan Yüksek Lisans Tezi, Avlama ve İşleme Teknolojisi A.B.D. Tez Yöneticisi ; Prof. Dr. Hikmet Hoşsucu Ağustos, 1996, 81 sayfa Bu çalışmada avcılık yöntemlerine, av takımlarına ve tekne özelliklerine göre farklılık gösteren balıkçı gemilerinin güverte üstü avcılık mekanizasyonu incelenmiştir.özellikle gırgır, trol, paragat gemileri gibi mekanizasyon uygulamalarının yoğun olduğu gemilerin güverte üstü ekipmanları incelenmiştir. Bu incelemede güverte üstü mekanizasyonu oluşturan vinçler, krenler, ağ kaldırma sistemleri, pompalar ve özel mekanik sistemler yer almıştır. Tüm sistemlerin çalışma prensipleri, işletim tipleri, teknik özellikleri, boyutları ve teknik çizimleri verilmiştir. Ayrıca güverte makinalannın güç ve kapasitelerine göre uygun oldukları gemi boylan belirtilmiştir. Balıkçılık sektöründe gelişmiş ve büyük balıkçı filolarına sahip ülkelerin uyguladığı mekanizasyon sistemleri işgücünü ve operasyon süresini azaltıp, iş kalitesini ve verimliliği artırmaktadırlar. Bu sistemlerin özellikle büyük tonajlı kendi balıkçı gemilerimizde kullanılması ürün kalitesini artıracak ve tayfa sayısı en aza inecektir. Ayrıca mekanizasyon uygulamaları sayesinde daha büyük av takımları ile daha zor hava koşullarında çalışmak kolaylaşacaktır. Örneğin gırgır ağının denizden kaldırmak için kullanılan power-blocklar yerine tripleks sistemin ortaya çıkmasıyla operasyon süresi 25-30 dakika azaltmıştır. Bunun yanında çalışma koşulları iyileşmiş ve iş kalitesi artmıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A RESEARCH ABOUT CATCHING MECHANIZATION ON FISHING VESSELS DÜZBASTILAR, F. Ozan Fishing and Processing Technology Section Supervisor; prof. Dr. Hikmet Hoşsucu Agust 1996, 81 pages In this study, fishing mechanizations of fishing vessels that vary according to the fishing methods, fishing gears and vessel properties were examined. Deck equipments of the vessels that use mechanization systems like purseine, trawl, mechanized longline have been given special emphasis. In this study, winches, cranes, net handling systems, fish pumps and special mechanic systems that comprises the deck mechanization have been mentioned. The working principles, drive types, technical properties, dimensions and technical drawings of all the systems were given. The suitable lenghts for vessels with different deck machine power and capacities were also stated. The mechanization systems utilized in the countries that acquire developed fishing industries and large fishing fleets, decreases the work effort and time, increases the work quality and productivity. Using these systems especially for our big tonage fishing vessels will increase the product quality and decrease crew number. Also because of mechanical applications it will become easier to work at tougher weather conditions with bigger fishing gears. For instance to haul purseine nets from the sea using the triplex system instead of the power-block decreases operation time for 25-30 minutes. Along with these improvements, working conditions will get better and working quality will increase.