Seçici yüzeyli düzlemsel güneş kollektörleri ile birleştirilmiş güneş enerjili damıtma sisteminde deneysel çalışmalar
  1. Tez No: 50761
  2. Yazar: ÇİĞDEM TIRIS
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜRBÜZ ATAGÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ABSTRACT Bu deneysel çalışmada, aynı özelliklere sahip iki adet basit sera tipi damıtıcı Gebze'de imal edilmiş ve değişik çalışma parametrelerinin damıtma verimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaçla farklı su derinlikleri ve farklı absorber yüzeyler denenmiş, absorber yüzey olarak boya, çakıltaşı ve mangal kömürü kullanılmıştır. Daha sonra sera tipi güneş enerjili damıtıcıya, seçici yüzeyli düzlemsel güneş kollektörleri birleştirilmiş ve bu sistemin damıtma verimine etkisi araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, damıtıcılarda su seviyesi azaldıkça, alınan su miktarı artmaktadır. Basit sera tipi damıtıcılarda absorber yüzey olarak siyah boya yerine mangal kömürünün kullanılması durumunda, elde edilen su miktarında %15 oranında artış gözlenmiştir. Aynı koşullarda seçici yüzeyli düzlemsel güneş kollektörleri ile birleştirilmiş doğal dolaşımlı damıtma sistemi kullanıldığında, elde edilen su miktarı %50 oranında artmıştır. ABSTRACT in this experimental study, the effect of the various working conditions on the still efficiency has been investigated. For this purpose two simple green house type solar stills have been installed in Gebze-İstanbul. For this purpose, different water depths and absorber surface materials were examined, as absorber surface, black paint, rockbed and charcoal were used. Then, two selectively coated flat plate solar collectors were coupled to basin type solar still and, effect of this system on still performance was investigated. According to the obtained results, decreasing in water level in stills resulted increase in distiled water. When charcoal was used as absorber material instead of black paint, quantity of distillate increased 15% Another result of simultaneous experiments is that when selective coated flat plate collectors were coupled to the single basin type solar still, quantity of distillate increased 50%. m
Özet (Çeviri)