Stcw-f sözleşmesi ve sözleşmenin Türkiye'deki geçerliliği
Stcw-f agreement and its validity in Turkey
- Tez No: 846822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN YALÇIN KAPLAMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmamızın amacı Türk balıkçı gemilerinin uluslararası sularda avlanmaları sırasında oluşabilecek kazalar, çatışmalar ve avlandıkları bölgelerin özellikleri de dikkate alınarak, balıkçı gemileri ve balıkçı gemi personellerinin uluslararası standartlarda olmaları için günümüz koşulları ve Balıkçı Gemileri için Personel Eğitimi, Belgelendirme ve Vardiya Tutma Standartları (STCW-F) Sözleşmesi'nin kabulü sonrası oluşacak durumları değerlendirmektir. Çalışmanın hedefi ise ulusal ve uluslararası sularda avcılık faaliyetlerinde bulunan balıkçı gemilerinde hem yönetim hem de işletim düzeyinde güvenlik kültürünün yaygınlaşmasına katkı sağlamaktır. Balıkçılık, dünyadaki en tehlikeli meslekleri barındıran sektörlerden biridir. Dünya Denizcilik Örgütü (IMO), Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) gibi kurumlar tarafından ortaya konan verilere göre yüksek oranlarda can kaybı görülmektedir. Sunulan çalışmada“Personel Eğitimi, Belgelendirme ve Vardiya Tutma Standartları (STCW) Sözleşmesi”,“Balıkçı Gemileri için Personel Eğitimi, Belgelendirme ve Vardiya Tutma Standartları Sözleşmesi (STCW-F)”,“Balıkçı Gemilerinin Emniyeti Hakkında Yönetmelik”,“Balıkçı Gemilerinde Yapılan Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik”incelenmiştir. Türkiye'de balıkçı gemilerinde güvenlik, emniyet ve belgelendirme üzerine yapılan çalışmalar ile kaza analiz raporları incelendiğinde; Türk balıkçı gemilerinde yaşanan kazaların çoğunda personelin yeterli mesleki tecrübeye sahip olmasına karşın özellikle güvenlik ve emniyet müfredatını içeren uygulamalı eğitimlerinin eksik olması, örneğin acil durumlarda kaptan/gemi personelinin nasıl davranacağını bilmemeleri sonucunda çatışmalar ve kazaların gerçekleştiği anlaşılmıştır. Mevcut olan STCW sözleşmesi içeriği incelenmiş olup, öngörülen sonuçlarını analiz ederek eğitim ve yetkinliklerdeki farkları ulusal belgelendirme gereklilikleriyle karşılaştırılmıştır. Diğer taraftan çalışmada STCW-F sözleşmesi incelenmiş ve ülkemizde kabul görmeyen ve imzalanmayan bu sözleşmenin kabul edilmesinin gerekliliği ve önemi vurgulanmıştır. Bu sözleşmeye hazır hale gelinmesi için balıkçı gemilerinde çalışan gemi personellerinin eğitim seviyelerinin yükseltilmesi gerekmektedir. STCW-F sözleşmesi çatısı altında Türk balıkçı gemi personelinin alması gereken eğitimler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to assess the potential accidents and conflicts that may occur during the international fishing activities of Turkish fishing vessels, taking into account the characteristics of the areas where they operate. The aim is to evaluate the situations that may arise after the acceptance of the Standards of Training, Certification and Watchkeeping for Fishing Vessel Personnel (STCW-F) Convention (STCW-F) in order for fishing vessels and their personnel to comply with international standards under current conditions. The objective of the study is to contribute to the dissemination of a safety culture at both the management and operational levels in fishing vessels engaged in fishing activities in national and international waters. Fishing is one of the most dangerous occupations in the world. According to data provided by institutions such as the World Maritime Organization (IMO), the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) and the International Labor Organization (ILO), high rates of loss of life are observed. In the presented study,“Personnel Training, Certification and Watchkeeping Standards (STCW) Convention”,“Personnel Training, Certification and Watchkeeping Standards Convention for Fishing Vessels (STCW-F)”,“Regulation on the Safety of Fishing Vessels”,“Works Conducted on Fishing Vessels”“Regulation on Health and Safety Measures”was examined. When the studies and accident analysis reports on safety, security and certification on fishing vessels in Turkey are examined; It has been understood that in most of the accidents on Turkish fishing vessels, although the personnel have sufficient professional experience, conflicts and accidents occur as a result of their lack of practical training, especially including the safety and security curriculum, and, for example, the captain/ship personnel not knowing how to act in emergency situations. The existing STCW contract content was examined and its anticipated results were analyzed and differences in training and competencies were compared with national certification requirements. On the other hand, the STCW-F contract was examined in the study and the necessity and importance of accepting this contract, which is not accepted and signed in our country, was emphasized. In order to be ready for this contract, the training levels of ship personnel working on fishing vessels need to be increased. Under the umbrella of the STCW-F contract, the training that Turkish fishing ship personnel must receive has been explained.