Beyler baraj gölü (Kastamonu-Devrekani) Trichoptera (insecta) faunası
The fauna of the trichoptera (insecta) of Beyler dam lake (Kastamonu-Devrekani)
- Tez No: 507611
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KÜÇÜKBASMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zooloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Beyler baraj gölünün Trichoptera faunasının taksonomik kompozisyonu, biyoçeşitliliği ve bolluğunun tespit edilebilmesi için 2016 ve 2017 yılları Haziran-Eylül ayları arasında 5 istasyonda örnekleme yapılmıştır. Bu çalışmada 24 erişkin, 673 larva ve 11 pupa toplanmış ve 5 familyanın (Glossosomatidae, Psychomyiidae, Hydropsychidae, Limnephilidae, Leptoceridae) 9 cinsine ait toplam 15 takson tespit edilmiştir. Trichopterlerin en yüksek çeşitliliği ve bolluğu 1. istasyonda bulunurken, en düşük çeşitlilik ve bolluk 5. istasyonda bulunmuştur. Ayrıca, Trichoptera taksonlarının bolluğu ve çeşitliliği Haziran ayında en yüksek ve Eylül ayında en düşük olarak belirlenmiştir. Tespit edilen türlerden Agapetus nimbulus McLachlan, 1879 (Glossosomatidae) ve Anabolia nervosa Curtis, 1834 (Limnephilidae) Türkiye Trichoptera faunası için yeni kayıttır. Bunlara ek olarak 5 trichopter türü de Kastamonu Trichoptera faunası için yeni kayıttır. Bu çalışma sonucunda Türkiye'de bulunan Trichoptera takson sayısı 484'e, Kastamonu'da bulunan Trichoptera taksonu sayısı ise 76'ya yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to determine the taxonomic composition, biodiversity and abundance of the Trichoptera fauna of the Beyler dam lake, 5 stations determined and sampled between June-September of 2016 and 2017. In this study, 24 adults, 673 larvae and 11 pupae were collected. A total of 15 taxa, belonging to 9 genus of 5 families (Glossosomatidae, Psychomyiidae, Hydropsychidae, Limnephilidae, Leptoceridae) were identified. While the highest diversity and abundance of caddisflies were found at the 1st station, the lowest diversity and abundance were found at the 5th station. In addition, the abundance and diversity of Trichoptera taxa were determined to be highest in June and lowest in September. Agapetus nimbulus McLachlan, 1879 (Glossosomatidae) and Anabolia nervosa Curtis, 1834 (Limnephilidae) were new record for the Trichoptera fauna of Turkey. In addition to these, 5 caddisflies species are new record for Kastamonu Trichoptera fauna. As a result of this study, the number of Trichoptera taxa in Turkey reached to 484 and in Kastamonu reached 76.