Microstructure control of AISI 4135 for optimization of fatigue and fracture performance
Yorulma ve kırılma tokluğu optimizasyonu için AISI 4135 çeliğinin mikroyapı modifikasyonu
- Tez No: 507625
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL HAKAN GÜR, DR. KORAY YURTIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada uygulanan ısıl işlemler ile AISI 4135 çeliğinin hasar toleransındaki iyileştirmeler sunulmuştur. Kullanım sırasında meydana gelebilecek olan yorulma hasarlarına karşı uygulanacak olan ısıl işlemlerin optimizasyonu hedeflenmiştir. Her bir ısıl işlem sürecinin aks geometrileri üzerindeki uygulanabilirliği de çalışmada ele alınmıştır. Isıl işlemlerin hasar toleransı üzerindeki genel etkisi, eşik gerilim yoğunluğu faktörü ve yorulma mukavemetleri karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Ferritik-perlitik, beynitik ve martenzitik iç yapıların yorulma çatlaklarına karşı olan dayanımları Kitagawa-Takahashi analizi yapılarak belirlenmiştir. Mikroyapısal değişikliklerin mekanik özelliklere etkisi detaylı bir şekilde araştırılmıştır. Mikroyapısal morfolojinin hasar toleransı üzerindeki etkisi, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile çekilen kırık yüzey fotoğrafları baz alınarak tartışılmıştır. Uygulanan ısıl işlemler sonucunda elde edilen mikroyapıların ferritik-perlitik mikroyapısı ile karşılaştırıldığında mekanik özelliklerinin daha iyi sonuçlar verdiği gösterilmiştir. Ayrıca mikroyapısal modifikasyonlar malzemenin hasar toleransını ve gerilim yoğunluk eşik faktörünü artırarak iyileştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Avoiding early fatigue failure of the AISI 4135 steel shafts in trains is an important task. This study aims to improve the damage tolerance of AISI 4135 steel by modifying its microstructure via heat treatment. The overall effect of various heat treatment procedures on the damage tolerance was analyzed by considering the threshold stress intensity factor and fatigue strength. Detailed investigations on the mechanical properties were performed, and fracture surfaces were investigated. The resistance of the steel specimens having ferritic-pearlitic, bainitic and tempered-martensitic microstructure against initiation and propagation of the small flaws were demonstrated by constructing Kitagawa-Takahashi diagrams. The results showed that ferritic-pearlitic AISI 4135 axles that are being utilized in service is inappropriate, and the damage tolerance of these axles regarding the fatigue crack propagation threshold can be remarkably improved via isothermal or quench-temper applications.