The effect of employees' information security familiarity on their security incident awareness
Çalışanların bilgi güvenliği aşinalıklarının güvenlik olay farkındalıkları üzerine etkisi
  1. Tez No: 507626
  2. Yazar: NUR SENA TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGİN METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Hem akademik araştırmalarda hem de sektör uygulamalarında bilgi ve bilgi sistemlerini, gelişmiş güvenlik tehditlerine karşı daha efektif ve sofistike yöntemler ile korumanın yollarını bulmak asıl hedeftir. Teknoloji ve yasalar, koruyucu yöntemler için daha akıllı, kullanışlı ve dirençli bir zemine sahip olmak adına geliştirilmektedir. Ayrıca araştırmacılar güvenliğin insan unsurunu, kişilerin davranış ve güvenlik farkındalık düzeylerini ölçmek ve değiştirebilmek için incelemektedirler. Bu eforun arkasındaki sebep, günümüzde ve yakın gelecekte daha çok dijitalleşmiş ortamlara sahip olmamızdır. Bu çalışmada, çalışanların daha fazla dijitalleşmiş bir ortamda bilgi güvenliğinin bir parçası olmaya ne kadar hazır olduklarının görülmesi hedeflenmiştir. Bilgi güvenliği aşinalığının, güvenlik olay farkındalığı üzerindeki etkileri araştırılmış, ardından güvenlik olay farkındalığının güvenlik davranışlarını nasıl etkilediği analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, uzmanlık alanlarında herhangi bir ayrım yapılmaksızın tüm çalışanların davranışlarının ve bilgi güvenliği eğitim programlarının iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Amaca istinaden, detaylı bir literatür taraması çalışması yürütülmüş, araştırma modeli geliştirilmiştir. Anket birincil veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Anket için soru geliştirmek üzere, literatür taraması dışında bilgi güvenliği uzmanlarının görüşlerine başvurulmuştur. Çevrimiçi anket Türkiye'de bulunan şirketlerde çalışan kişiler üzerinde yürütülmüştür. Alınan toplam 315 yanıt, bu çalışmada önerilen beş adet hipotezin test edilmesi için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Finding more sophisticated and effective solutions to protect data and information systems against advanced security threat is essential in both theory and practice. Technologies and laws are evolved to have more useful, robust and smarter protection methods. Also, researchers investigate human element of information security to measure people's behavior and security awareness level. In this study, whether employees are capable to be a part of information security protection in their companies is investigated. Firstly, effect of information security familiarity on security incident awareness is discussed, then how security incident awareness affects security behavior is attempted to analyze. Implications of this study can help to improve employees' behavior without any distinction between professions as well as information security awareness education and training programs. For this purpose, detailed literature review has been conducted and research model has been developed. Primary data source of this study is a survey. In order to develop questions for the survey, security experts' opinion has been consulted besides literature studies. An online survey has been conducted on employees who work in companies located in Turkey. Totally 315 responses have been used to conduct analyses which have been applied to test five hypotheses proposed in this study.