Ortodontik tedavide kullanılan elastik zincirlerin ortamdaki ısı değişimi, su emilimi ve zamana bağlı olarak kuvvet azalmasının değerlendirilmesi
The evaluation of force decay in elastomeric chains used for orthodontic treatment depending on thermal change, water absorbation and time
  1. Tez No: 507635
  2. Yazar: ESRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA İLERİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı; farklı markalar tarafından üretilen elastomerik zincirlerde; ortamdaki ısı değişimi, su emilimi ve zamana bağlı olarak kuvvet azalmalarında görülen farklılığı karşılaştırmaktır. Beş farklı firmaya ait, farklı aralıklara ve özelliklere sahip elastik zincirler çalışmaya dahil edilmiştir. Elastomerik zincirlerin marka bazında su emilimine, zamana ve ortama bağlı olarak kuvvet kayıpları değerlendirilmiştir. Ölçümler 0. saatte, 1. saatte, 24. saatte, 3. günde, 1., 2., 3., ve 4. haftada manuel bir kuvvet ölçer kullanılarak tekrarlanmıştır. Zamana bağlı ortamlar ve markalar arasındaki farkı tespit amacıyla Anova testi, fark tespit edilen zamanlarda ikili karşılaştırmalar için Post-Hoc Tukey testi, ortamların zamana göre kuvvet azalış yüzdesi arasındaki farkın tespiti için tekrarlı Anova testi elastik zincirlerin istatistiksel karşılaştırması için kullanılmıştır. Anlamlılık p0,05). Kuru ortamda yapılan çalışmada markalar arasında 1. saat, 24. saat ve 3. günde yapılan ölçümlerde kuvvet azalış yüzdeleri arasında anlamlı bir fark bulunamazken (p>0,05), 1. hafta, 2. hafta, 3. hafta ve 4. haftada markalar arasında anlamlı bir fark tespit edilmiştir (p0,05), 24. saatte, 3.günde, 1. hafta, 2. hafta, 3. hafta ve 4.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the force degradation of elastomeric chains produced by different brands in three different environments; air media, artificial saliva media, thermal cyclic media, and to measure the water absorption of chains. Elastic chains produced by different brands (5 brands), different spacings (continuous, short spaced, long spaced) and features (memory, conventional) are included in the study. The force degradation of elastomeric chains based on brand-based water absorption, time and different environments (air media, artificial saliva media, thermal cyclic media) are evaluated. Measurements were repeated using a manual force gauge at 0 hours, 1 hour, 24 hours, 3 days, 1, 2, 3, and 4 weeks. The Anova test was used to determine the time-dependent differences between the different environments and brands, the Post-Hoc Tukey test for binary comparisons at different time points, and the repeated Anova test was used for statistical comparison of elastic chains for determining the difference between percentages of strengths of environments. There was no significant difference in water absorption between brands (p> 0.05).