Prostat kanseri olan hastalarda, iskelet sistemi metastazlarının taranmasında tüm vücut kemik sintigrafisi ve GA-68 PSMA PET / BT bulgularının karşılaştırılması
Comparison of all body bone scintigraphy and GA-68 PSMA PET / CT findings in the screening of skeletal system metastases in prostate cancer patients
- Tez No: 507636
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Prostat kanseri dünyada erkeklerde en sık görülen 2. kanserdir. En sık iskelet sistemi ve bölgesel lenf nodlarına metastaz yapar. İskelet sistemi metastazları düşük yaşam kalitesi ve azalmış sağkalım ile ilişkilidir. 99mTc-MDP kemik sintigrafisi (KS) iskelet metastazlarını görüntülemede en yaygın kullanılan yöntemdir. Kemik metastazları için kullanılan bir diğer görüntüleme yöntemi olan Ga-68 PSMA PET / BT (PSMA PET)'nin iskelet metastazlarını saptama etkinliğiyle ilgili literatürde yeterli bilgi mevcut değildir. Bu çalışmanın amacı tedavi öncesi evrelemede ve küratif tedavi sonrası biyokimyasal nüks gelişen hastalarda iskelet metastazlarını saptamada KS ve PSMA PET'in etkinliğini değerlendirmektir. Prostat kanserli 218 hastada iskelet sistemi metastazlarının saptanmasında KS ve PSMA PET bulgularını karşılaştırdık. 103 (%47,2) hastaya tedavi öncesinde evreleme amacıyla, 115 (%52,8) hastaya küratif tedavi sonrasında biyokimyasal nüks gelişmesi nedeniyle KS ve PSMA PET yapıldı. İki tetkik arasındaki ortalama süre 30 (7-90) gün idi. Biyokimyasal nüks gelişen 115 hastanın 62'si (%28,4) radikal prostatektomi, 53'ü (%24,3) de radyoterapi uygulanan gruptaydı. Hasta bazlı analizde PSMA PET'in KS'ye oranla iskelet metastazlarını anlamlı olarak daha fazla saptadığı görüldü (p0,05).
Özet (Çeviri)
Prostate cancer (PCa) is the second most common cancer in adult males worldwide. Regional lymph nodes and skeletal system are the most common metastatic regions. Skeletal system metastases are associated with poor quality of life and short survival. 99mTc-MDP Bone Scintigraphy (BS) is the most common imaging modality used for bone metastases. 68Ga-PSMA-PET / CT (PSMA PET) is a new and promising technique for detection of bone metastases that could not be detected with BS. There is a lack of study in the literature on the success of PSMA PET to detect skeletal metastases. The aim of this study is to compare the efficacy of BS and PSMA PET in detecting skeletal metastases in PCa patients who underwent primary staging and who had biochemical recurrence after curative treatment. We compared BS and PSMA PET findings in the detection of bone metastases in 218 PCa patients. BS and PSMA PET were performed due to biochemical recurrence after curative treatment and primary staging in 115 (52.8%) and 103 (47.2%) patients, respectively. The mean time between the two tests was 30 (7-90) days. Biochemical recurrence group, 62 (28.4%) patients underwent radical prostatectomy and 53 (24.3%) patients underwent radiotherapy. In the patient-based analysis, PSMA PET showed more skeletal metastases than BS (p0,05).