Genel anestezi altında kas gevşetici kullanılan hastaların qt intervalinin değerlendirilmesi
Evaluation of qt intervals in patients with muscular relaxan drugs in general anesthesia
  1. Tez No: 507638
  2. Yazar: BEKİR KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Anestezide rutinde laringoskopi ve uygun cerrahi ortam sağlamak için kullanılan kas gevşeticilerin (roküronyum, mivaküryum ve atraküryum) aritmi belirteçleri olan QT intervali ve QT dispersiyonu üzerine etkilerini araştırmaktır. Yöntem : Çalışma etik kurul ve hastalarının onayı alındıktan sonra, septorinoplasti planlanan 18-50 yaş arası ASA I-II olan hastalar üzerinde gerçekleştirildi. QT mesafesini etkileyecek ilaç kullanan ve hastalığı olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Ayrıca operasyon sırasında antikolinerjik, vasopressör, vasodilatatör, hipotansif ilaç kullanılan hastalar çalışmadan çıkarıldı. Hastalar rastgele 30'ar kişilik 4 gruba ayrıldı. Anestezi indüksiyonunda 1μg/kg fentanil, 5-7 mg/kg pentotal intra-venöz uygulandı. Kas gevşetici ajan olarak da 0,6 mg/kg roküronyum, 0,2 mg/kg mivaküryum veya 0,5mg/kg atraküryum kullanıldı. İdamede ise % 50 O2/N2O karışım içinde % 1,5–2,5 sevofluran kullanıldı. Çalışmanın başında ve ilaçlarının uygulanmasından sonra altı ayrı zamanda SKB, DKB, OKB, KAH, SpO2 değerleri ve QT, QTc, QTd ve QTcd intervalleri kaydedildi. Bulgular : Gruplar arasında yaş, cinsiyet,cerrahi işlem ve ASA açısından fark önemsizdi (p>0,05). SKB, DKB ve OKB değerlerinin roküronyum, mivaküryum ve atraküryum grupları arasındaki farklılığı önemsiz bulundu (p>0,05). Roküronyum, mivaküryum ve atraküryum gruplarında KAH değerleri açısından fark önemli bulunmuştur(p0.05). Roküronyum, mivaküryum ve atraküryum gruplarında (T3)QT, (T4)QT, (T5)QT ölçümleri karşılaştırıldığında gruplar arası farklılık önemli bulunmuştur(p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: To investigate the effects of neuromuscular blockers (rocuronium, mivacurium and atracurium) used to provide laryngoscopy and appropriate surgical environment on QT interval and QT dispersion as arrhythmia markers. Materials and Methods: After the study was approved by the ethics committee and the patients, septorinoplasty was performed on patients with ASA I-II aged 18-50 years. Patients who used medication to affect the QT interval and had a disease that would affect the QT interval were removed before the study. In addition, patients using anticholinergic, vasopressor, vasodilator, hypotensive drugs during the operation were excluded from the study. The patients were randomly divided into 4 groups of 30 people. In anesthesia induction, 1 μg / kg fentanyl and 5-7 mg / kg thiopental were administered intravenously. Rocuronium 0.6 mg / kg, mivacurium 0.2 mg / kg or atracurium 0.5 mg / kg were used as neuromuscular blockers. Anesthesia was followed by sevoflurane 1.5 - 2.5% in O2 / N2O 50% mixture. At the beginning of the study and after the administration of medication, systolic arterial pressure, diastolic arterial pressure, MAP, HR, SpO2 and QT, QTc, QTd and QTcd intervals were recorded. Results: There was no significant difference between groups in terms of age, sex, surgical procedure and ASA (p> 0,05). The difference between the groups of rocuronium, mivacurium and atracurium in systolic arterial pressure, diastolic arterial pressure and mean arterial pressure was not significant(P>0,05). Differences in HR values were found to be significant in the rocuronium, mivacurium and atracurium groups (p 0,05). (T3) QT, (T4) QT, (T5) QT measurements The difference is significant when comparing between rocuronium, mivacurium, and atracurium groups(P0,05). QT and QTc values at time (T2), (T3), (T4), and (T5) after muscle relaxant application in the rocuronium, mivacurium, and atracurium groups were longer than QT and QTc values at times (T0) and (T1); the effect of rocuronium, mivacurium and atracurium on QT and QTc was statistically significant(P0,05). When the groups were compared in terms of QTcd values measured at different times, the difference between groups was not significant at (T0), (T1), (T2), (T3) and (T4) times, (T5) the difference between mivacurium and atracurium was found to be significant; atracurium (T5) QTcd was shorter. When QTd and QTcd intervals were measured at different times, the measurements in Rocuronium, Mivacurium, and Atracurium groups were found to be insignificant when compared within themselves. Conclusion: Rochuronium, mivacurium, or atracurium applied after anesthesia induction suppressed haemodynamic response (blood pressure and heart rate) and QTd and QTcd interval extension to tracheal intubation, but did not suppress QT and QTc interval extension.