Rize Merkez İlçesindeki acil tıp ve çocuk hastalıkları servisleri ile aile sağlığı merkezleri'nde görev yapmakta olan doktorların ağız ve diş sağlığı hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Dental health knowledge, attitude and behaviour assessement of doctors who work emercency medicine and pediatrics services and family health center in Rize Merkez District
- Tez No: 507703
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK ARSLAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada toplam 85 hekime ağız ve diş sağlığı hakkındaki bilgi tutum ve davranışlarını değerlendiren anket uygulaması yapıldı. Anketin ilk bölümü 8 sorudan oluşan demografik bilgileri değerlendiren soruları, ikinci bölümü 7 sorudan oluşan ağız ve diş sağlığı ile ilgili tutum ve davranış ölçme soruları, 30 sorudan oluşan üçüncü ve son bölümü ise ağız sağlığı konusundaki bilgi sorularını içerdi. Anket sonrasında eğitim almak isteyen hekimlere araştırmacı tarafından eğitim verildi. Bulgular: Araştırmaya katılanların %34.1'inin acil tıp hekimi, %44.7' sinin aile hekimi, %21.2' sinin çocuk sağlığı ve hastalıkları hekimi olduğu, %90.6'sının daha önce ağız ve diş sağlığına yönelik bilgi almadığı ve % 80'inin ağız diş sağlığı konusundaki bilgilerini yeterli görmediği saptandı. Sonuç: Hekimlerin ağız ve diş sağlığı konusunda bilgilerinin yeterli olmadığı görüldü. Bu nedenle tıp eğitimi müfredatlarına ağız ve diş sağlığı konularının eklenmesinin yararlı olacağı görüşüne varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study total of 85 questionnaires were administered to doctors to evaluate the knowledge and attitudes about oral and dental health. The first part of the questionnaire had 8 questions about demographic information, the second part was composed of 7 questions about attitudes and behaviors related to oral and dental health, and the third and last part was information questions with oral health. After the questionnaire; education was performed the physicians who wanted to receive by researcher. Results: It was determined that 34.1% of the participants were emergency physicians, 44.7% were family physicians, 21.2% were pediatricians, 90.6% had never received information on oral and dental health, and 80% of them thought that they did not have enought information about dental health. Conclusion: Physicians' knowledge of oral and dental health was not sufficient. Consequently; it was thought that adding the oral and dental health topics to medical education curriculum would be benificial.