CAD/CAM ile üretilen farklı yapıdaki inley/onley materyallerinin klinik performanslarının değerlendirilmesi: 1 yıllık takip
The clinical performance of CAD/CAM-generated different inlay/onlay materials: A one-year follow up
- Tez No: 507704
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR BAĞLAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, birbirlerinden farklı içeriklere ve avantajlara sahip dört farklı CAD/CAM bloğu (Lava Ultimate, IPS e.max CAD, Vita Mark II, Vita Enamic) kullanılarak posterior vital dişlere yapılan inley/onley restorasyonların klinik performanslarının bir yıl boyunca değerlendirilmesidir. Bireyler ve Metot: Bu çalışmada CAD/CAM sistemi ile her bir grupta 15'er diş olmak üzere toplam 60 adet inley/onley restorasyon yapıldı. Tüm restorasyonlar aynı hekim tarafından uygulandı. Restorasyonlar birbirleriyle kalibre edilmiş (Cohen Kappa indeksi = 0.88) iki diş hekimi tarafından 1. hafta, 6. ay ve 12. ayda kontrol edildi. Kontroller sırasında restorasyonların değerlendirilmesinde modifiye USPHS kriterlerinden yararlanıldı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 15.0 programı ile yapıldı. Grup içi karşılaştırmalar Cochran's Q, gruplar arası karşılaştırmalar ise Ki-kare (χ2) testi kullanılarak yapıldı. Bulgular: Hastaların bir yıl sonraki takip edilme oranı %100 olarak bulundu. Bir yıl sonunda tüm restorasyonlar klinik olarak kabul edilebilir seviyede başarılı bulundular. Kullanılan farklı CAD/CAM materyallerinin klinik performansları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı. Sonuç: 12 aylık bu klinik çalışmanın sonucunda, vital posterior dişlerde CAD/CAM sistemi ile dört farklı blok kullanılarak yapılan inley/onley restorasyonlar benzer klinik performans sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
The Clinical Performance of CAD/CAM-Generated Different Inlay/Onlay Materials: A One-Year Follow Up Aim: The aim of this study is to evaluate the one year clinical performance of inlay/onlay restorations made in posterior vital teeth using four different CAD/CAM blocks (Lava Ultimate, IPS e.max CAD, Vita Mark II, Vita Enamic) with different contents and advantages. Materials and Methods: In this study, a total of 60 inlay/onlay restorations were made with CAD/CAM system in groups containing 15 teeth. All restorations were applied by the same dentist. The restorations were checked after one week, six months and one year by two dentists calibrated with each other (Cohen Kappa index = 0.88). Modified USPHS criteria were utilized in assessing restorations during the controls. Statistical analysis of the obtained data was performed with the SPSS 15.0 program. Intra-group comparisons were made using Cochran's Q, and cross-group comparisons were made using Chi-square (χ2) test. Results: The follow-up rate of the patients after one year was found to be 100%. At the end of one year, all restorations were successful at the clinically acceptable level. There was no statistically significant difference between the clinical performances of the different CAD/CAM materials used. Conclusion: As a result of this 12-month clinical trial, inlay/onlay restorations using the CAD/CAM system and four different blocks in the vital posterior teeth exhibited similar clinical performance.