Konya şeriyye sicillerinden üçüncü defterde kayıtlı olaylar hükümler ve değerlendirilmesi
Provisions and evaluation of the events registered in the third book of Konya şeriyye registers
  1. Tez No: 507711
  2. Yazar: SUAT ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, Din, Hukuk, Archive, Religion, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Tez çalışmasının konusunu, Konya'nın Üç Numaralı Şer'iyye Sicil Defteri'nde yer alan vesîkaların fıkıh kitaplarındaki tasnif esas alınarak yapılmış olan transkripsiyonu ve konular hakkındaki bilgi ve değerlendirmeler oluşturmaktadır. Tez üç bölüm olarak tasarlanmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde, İslâm adâlet teşkilatının menşei olan Hz. Muhammed (s.a.v.) dönemi ve tarihi seyri hakkında bilgi verilmektedir. Birinci bölümde Osmanlı'da devlet yönetimi ve hukûkun işleyişi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde defterin içeriği hakkında bilgi verildikten sonra çalışmanın ana konusunu teşkil eden vesîkaların transkripsiyonu verilerek bunlar üzerinde tahliller yapılmaktadır. Sicilde çok farklı konularda belgeler bulunmakla birlikte vakıflara dâir vesîkaların çokluğu dikkat çekicidir. Sicilde yer alan konular hakkında önce kısaca bilgi verilmiş, daha sonra değerlendirmelere geçilmiştir. Üçüncü bölümde ise defterdeki vesîkalardan yola çıkılarak elde edilen bulgular verilmiştir. Çalışmanın sonunda adı geçen sicil kayıtlarının orijinal metinleri ekler bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The topic of the thesis is composed of documents which are three numbered Şeriyye Sicil Notebook of Konya. Transcriptions are given considering arrangements which are in Muslim cononical jurisprudence notebooks, and short informations are given and some evaluation has done. Thesis has planned as three parts. At the begining some information are given about the Hz. Muhammed time which is basic of İslamic laws. At the first part it's mentioned governing and law in Otoman Empire. At the second part the transcriptions are given which has been classified. There are a lot of different subjects in the Sicil but foundations are more then others. At the third part, there are results of thesis. In the end of thesis originals of the documents have been added.