Farklı bileşen oranlarının ve üretim sıcaklıklarının üretilen tuğla özelliklerine etkileri
Effects of different component ratios and production temperatures on the produced brick characteristics
- Tez No: 507723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ UĞUR KOÇKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Haziran 2018, 93 sayfa Dünyadaki nüfus artışı, sanayileşme, kentleşme ve küreselleşme sonucu artan ticaret, elektrik enerjisine olan ihtiyacı giderek arttırmaktadır. Bu ihtiyaçları karşılamak amacıyla dünyada ve ülkemizde çeşitli bölgelere termik santral tesisleri kurulmuştur. Termik santrallerde kömür ve kömür türevi yakıtların yakılması sonucu çıkan kimyasal enerji, mekanik enerjiye, mekanik enerji de elektrik enerjisine dönüştürülür. Termik santrallerde kömürün yanmasıyla birlikte birçok atık oluşur. Bu atıklar uçucu kül, taban külü, cüruf ve baca gazı gibi atıklardır. Ülkemizde de yüksek miktarlarda uçucu kül atık olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durum hem çevresel hem de ekonomik problemleri beraberinde getirmektedir. Oysaki uçucu küller endüstriyel atık olarak geri kazanılmaya elverişli bir malzeme olup, değişik sektörlerde değerlendirme olanakları vardır. Bu sektörlerin başında inşaat sektörü gelmektedir. İnşaat sektöründe bu atık, çimento ve betonda ikame ve katkı malzemesi, agregalarda hafif agrega üretimi, asfalt ve betonun birlikte kullanıldığı yollarda yol stabilizasyonunu sağlama ve filler malzeme, tuğla ve kerpiç üretimi, yalıtım malzemesi üretimi gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Bu çalışmada iki farklı termik santralden ( Seyitömer Termik Santrali ve Çayırhan Termik Santrali) temin edilen uçucu kül ile kil farklı oranlarda yer değiştirmiş ve farklı sıcaklıklarda sinterlenerek tuğla numuneler üretilmiştir. Üretilen tuğla numunelere fiziksel ve mekanik testler (birim hacim ağırlık, kuruma ve sinterleme büzülmesi, su emme, mukavemet testleri), renk ölçümü ve mikro yapı analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing population, industrialization, urbanization and globalization are increasing the demand for electricity. In order to meet these needs, thermal plant have been established in various regions in the world and our country. The resulting chemical energy by combustion of coal and coal-derived fuels in thermal power plants is converted into mechanical energy, and mechanical energy into electrical energy. In coal-fired power plants, many wastes form together with the burning of the coal. These wastes are such as fly ash, bottom ash, slag and flue gas. In our country too, fly ash emanates as waste. This brings about both environmental and economic problems. However, fly ash is a convenient material to be recycled as industrial waste and has evaluation possibilities in different sectors. The construction sector is at the forefront of these sectors. In the construction sector, many areas such as, cement and concrete substitute and additive materials, light aggregate production in aggregates, road stabilization in asphalt and concrete roads, filler material, brick and mudbrick production and insulation material production are used this waste. In this study, fly ash supplied from two different thermal power plants (Seyitomer Thermal Power Plant and Cayirhan Thermal Power Plant) were replaced by clay at different ratios and brick samples were produced by sintering at different temperatures. Physical and mechanical tests (unit volume weight, drying and sintering shrinkage, water absorption, strength tests), color measurements and micro structure analyses were performed on the brick samples.