Kauçuk endüstrisinde karbon ayak izinin belirlenmesi
Determination of carbon footprint in rubber industry
  1. Tez No: 507791
  2. Yazar: VEYSEL MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEHNAZ ŞULE KAPLAN BEKAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Karbon salınımına bağlı olarak artan küresel ısınma ve iklim değişikliğinin çevresel etkileri dünya gündeminde önemli bir yer tutmakta ve her geçen gün bu konuda yapılan çalışmalar artmaktadır. 4 Kasım 2016 yılında yürürlüğe giren Paris Anlaşması ülkeler ve işletmeler üzerinde karbon salınımı miktarının azaltılması yönünde sonuçlar doğurmuştur. Türkiye'de faaliyet gösteren ve karbon salınımının meydana geldiği endüstriyel sektörlerden biri de kauçuk sektörüdür. Bu tezin amacı yıllık üretimi ortalama 17.500 ton kauçuk ürün olan ve üretimde yaklaşık %50 ikincil ham madde kullanan endüstriyel bir firmanın muhtemel karbon ayak izinin belirlenmesidir. Hesaplamalar“Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrol Yaklaşımı”kapsamında Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC)'nin Tier-1 metodolojisine ait formül kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda yıllık toplam karbon ayak izi miktarı yaklaşık 55.000.000 kg CO2e olarak tahmin edilmiştir. Kullanılan ham madde kaynaklı karbon emisyonu (%77) en yüksek karbon ayak izi miktarını ve dolayısıyla oranı oluşturmaktadır. Bu sebeple Kapsam 3 emisyonlarının bu sektör için en büyük miktarı oluşturduğu belirlenmiştir. Satın alınan elektrik ile ilgili karbon emisyonu yani Kapsam 2 emisyonları (%12) ikinci sırada yer almaktadır. Kapsam 1 emisyonlarının bu sektör için toplam karbon ayak izine etkisinin (%10) son sırada yer aldığı belirlenmiştir. Ayrıca, bu tez kapsamında ele aldığımız %50 geri dönüştürülmüş ham madde (ikincil ham madde) (A senaryosu) içerikli nihai kauçuk ürünün emisyon faktörünü hesapladığımızda yaklaşık 3,15 kg CO2e/kg gibi bir değer elde edilmiştir. Kauçuk sektöründe ikincil ham madde kullanımının karbon emisyonu salınımı üzerindeki etkisi ayrıca irdelenmiştir. %50 ikincil ham madde içerikli kauçuk ürün üreten bir firmanın %25 ikincil ham madde (B senaryosu) kullandığında mevcut duruma göre yaklaşık %15 daha fazla karbon ayak izine sahip olacağı belirlenmiştir. C senaryosuna göreyse, aynı firma %80 ikincil ham madde kullandığında mevcut duruma göre yaklaşık %18 daha az karbon ayak izine sahip olacağı belirlenmiştir. Son olarak her sektör için karbon ayak izi çalışmalarının gerçekleştirilmesi gerektiği ve azaltım programlarının belirlenmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis operates in Turkey and average annual production is 17,500 tons of rubber products and about 50% in production is likely to allow determination of the carbon footprint of industrial firms using secondary raw materials. The calculations were carried out using the formula for the Tier 1 methodology of the under the“Integrated Pollution Prevention and Control Approach”. The interviews conducted with the facilities operating in this area were evaluated in reaching the data related to the rubber sector. As a result of the study, the total amount of carbon footprint per year was estimated to be approximately 55,000,000 kg CO2e. The highest amount of carbon footprint belongs to the raw material-derived carbon emissions (77%) used. For this reason, it has been determined that Scope 3 emissions constitute the largest amount for this sector. Carbon emissions related to electricity purchased (12%) are in second place. Scope 1 emissions are the smallest effect on the total carbon footprint for this sector (10%). In addition, when we calculated the emission factor of the final rubber product containing 50% recycled raw material (secondary raw material), which we have covered in this thesis, a value of about 3.15 kg CO2e /kg was obtained. The impact of secondary raw material use on the carbon emission release in the rubber industry has also been examined. A company that produces a 50% secondary raw material rubber product will have about 15% more carbon footprint than the current situation when using 25% secondary raw material (B scenario). According to Scenario C, the same company was found to have about 18% less carbon footprint when using 80% secondary raw materials compared to the current situation. In addition, if a firm does not use any secondary raw material as a raw material but instead produces completely based on the primary raw material, an estimate is obtained by calculating the amount of emissions that can occur. According to this calculation, it was determined that a medium-sized rubber sector company already achieved a reduction of about 23% in carbon footprint using recycled raw materials in the current situation. Finally, it is emphasized that carbon footprint studies should be carried out for each sector and reduction programs should be determined.