Akarsularda taşkın ötelenmesinde Muskingum modelinin araştırılması
Investigation of Muskingum model in flood routing of streams
- Tez No: 507802
 - Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÇİMEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 63
Özet
Suyun akarsu yatağı dışına çıkmasıyla meydana gelen taşkınlar, ülkemizde ve dünyanın pek çok yerinde önemli derecede maddi ve manevi zararlara neden olmaktadır. İklim değişikliğinin belirgin olarak hissedildiği günümüzde, toplumlar taşkınlarla daha fazla karşılaşmaktadır. Taşkın zararlarının en aza indirilmesi amacıyla yerel ve kamusal yönetimler birçok tedbir almaktadır. Bir yağış esnasında/sonrasında meydana gelebilecek olan taşkın büyüklüğünün tayini, taşkın zararlarından korunabilmek için yapılabilecek ilk adımdır. Bir taşkın dalgasının pik değeri, akarsuyun memba kısmında daha büyük değerlerde; mansap kısmında ise, taşkın dalgasının sönümlenmesi (yayılması) nedeniyle daha küçük değerlerde olmaktadır. Su mühendisliğinde taşkın dalgasının ötelenmesi olarak adlandırılan bu durumun önemi, pekçok bilim insanı tarafından araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The floods that occur when the water overflows out of the river bed cause monetary and moral damages in our country and in many parts of the world to a considerable degree.In these days when climate change is noticeable, communities are more exposed to floods.Local and public administrations take a lot of measures in order to minimize the flood damages.Determining the flood size that can occur during / after a rainfall is the first step that can be done to protect against flood damages.The peak value of an flood wave is greater in the upstream part of the stream; in the downstream part, it is smaller due to the spread of the flood wave.The importance of this problem, which is called the flood routing in water engineering, is being investigated by many scientists.