Üniversite yerleşkeleri için çevresel sürdürülebilirlik endeksinin tanımlanması
Definition of environmental sustainability index for university campus
- Tez No: 507801
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN CİVELEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ekosistem ve bu sistem içerisinde yaşayan insanların zaman içerisinde ihtiyaçlarının değişmesi, nüfusun artması, sosyo-ekonomik durumların değişmesi, küreselleşme gibi olayların sonuçları yaşanılan yerküreyi olumsuz olarak etkilemektedir. Bu nedenlerin sonucunda kaynakların hızla tüketilmesi, hava kirliliği, atık artışı, kuraklaşma gibi olumsuzluklar gelmektedir. Bu olumsuzlukların zamanla farkına varılması, insanların bilinçlenmesiyle birtakım kavramlar ortaya atılarak kanun, yönetmelik, sertifika sistemleri gibi kural uygulamalarına başlanmış hatta devlet politikalarında değişikliğe gidilmiş ve çevresel iyileştirme çalışmaların başlatılmasına neden olmuştur. Bu bağlamda ortaya atılan kavramlardan biri“sürdürülebilirlik”kavramıdır. Sürdürülebilirlik, insan elinin doğaya değdiği her türlü işlem sonucundaki olumsuzlukları ortadan kaldırarak ya da azaltarak çevre politikaları ve stratejileri ile bütünleştirerek devamının sağlanmasıyla gelecek nesillere aktarmasıdır. Bu tez kapsamında sürdürülebilirlik ile ilgili ulusal ve uluslararası alanda uygulanan sertifikasyon, proje ve sistem yönetimleri incelenmiş ve ulusal ölçekte üniversite yerleşkelerine özgü çevresel sürdürülebilirlik endeksinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Tez çalışması üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde ulusal ve uluslararası sürdürülebilirlik değerlendirme sistemleri ve akademik çalışmalar incelenmiş olup bunların uygulama detaylarına ve yöntem özetlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde seçilen sürdürülebilirlik endeksinin tasarım ve ölçeklendirme kriterlerine göre Süleyman Demirel Üniversitesi Doğu ve Batı Yerleşkeleri değerlendirilmiştir. Son bölümde ise Çoklu Kriter Karar Verme yöntemleri kullanılarak ve önceki bölümdeki değerlendirmeler temel alınarak ulusal bazda üniversite yerleşkelerine özgü tasarım kriterleri içeren yeni bir çevresel sürdürülebilir yerleşke endeksi oluşturulmuş ve bu endeks Süleyman Demirel Üniversitesi Doğu ve Batı Yerleşkelerine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Over the time, increasing of population, social economic conditions, globalization and such incidents affect the earth adversely. As a result of these reasons, rapid consumption of resources, air pollution, increase of waste and droughts occur. A number of concepts have been put forward to implement rules such as laws, regulations and certification systems and even in state policy changes and caused environmental reclamation studies have been started when realizing the problems by the people. As a result, one of the concepts put forward is the concept of“sustainability”. Sustainability is a process of eliminating any negative consequences of human action on nature by integrating it with environmental policies and strategies to ensure its transfer to future generations. The main purpose of this thesis was to, develop an environmental sustainability index for university campuses at national scale by examining national and international sustainability certification, design and system managements applied. The study consist of three main section. In the first part, national and international sustainability assessment systems and academic studies were examined and their implementation details and method summaries were investigated. In the second part, the East and West Campuses of Suleyman Demirel University has been evaluated according to design and scaling criteria of the selected sustainability index. In the last part, based on the evaluations in the previous section. Multi Criteria Decision Making methods were applied and a new national basis environmentally sustainable campus index with design criteria specific to university campuses has been developed. This index has been applied for the East and West Campuses of Suleyman Demırel University.