Non-obez dişi sıçanlarda sleeve gastrektominin oluşturduğu endokrin ve gastrointestinal değişikliklere östrojen reseptör agonistlerinin etkileri
The effects of estrogen receptor agonists on endocrine and gastrointestinal changes caused by sleeve gastrectomy in non-obese female rats
  1. Tez No: 507817
  2. Yazar: KHAYYAM BABAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÜMİT UĞURLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Günümüzde obezite ve ilişkili komorbiditelerin tedavisi için bariatrik cerrahi artan sıklıkla uygulanmaktadır. Bariatrik cerrahi yapılan hastaların yaklaşık % 80'inden fazlası kadındır ve kadınların yaklaşık yarısı peri/postmenopozal dönemdedir. Leptin, glukagon benzeri peptid-1 (GLP-1) ve östrojen, iştahın fizyolojik düzenleyicileridir. Bir ob gen ürünü olan leptin, tokluk ve enerji harcamalarının kontrolünde görevlidir. Bir bağırsak incretin hormonu olan GLP-1, gastrik boşalmayı engeller, iştahı ve yiyecek alımını azaltır. Benzer şekilde, güçlü bir anorektik hormon olan östrojen, iştahın düzenlenmesi ve adipoz dokunun dağılımında leptin-benzeri etkilere sahiptir. Çeşitli çalışmalar, sleeve gastrektomi (SG) sonrasında serum leptin düzeylerinin düştüğünü, GLP-1 düzeylerinin ise arttığını göstermiştir. Bu çalışmanın amacı, sıçanlarda overektomiye bağlı östrojen yokluğunun, SG uygulanmasının ve östrojen ya da östrojen agonistleri (ER) ile tedavinin midedeki leptin ve GLP-1 düzeylerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Obez olmayan Sprague-Dawley sıçanlar (n=128) ikiye ayrılarak, bilateral overektomi (OVx) veya laparotomi ile Sham-OVx yapıldı. Sekiz hafta sonra, her iki gruptaki sıçanlarda SG veya Sham-SG (laparotomi) yapıldı. OVx+SG, Sham-OVx+SG, OVx+Sham-SG ve Sham-OVx+Sham-SG grupları tekrar 4 alt-gruba ayrılıp, 3 hafta boyunca 17-β östradiol benzoat (E2) veya ERα (PPT, propil pirazol triol) veya ERβ (DPN, diariloropiyonitril) agonisti (1mg/kg/gün) veya taşıyıcı ile tedavi edildiler. Tedavileri takip eden 3. hafta sonunda sıçanlar sakrifiye edildi. Sakrifikasyon öncesi hayvanlara stres testi (zorlu yüzme testi) yapıldı, ince barsak transiti ölçüldü. Sakrifikasyon sırasında biyokimya için kan örneği, histopatolojik inceleme ve immunohistokimyasal değerlendirme için mideden doku örnekleri alındı. Midelerinde leptin ve GLP-1 düzeyleri ELISA ile ölçüldü.Mide morfolojisi ışık mikroskobik ve taramalı elektron mikroskobik düzeyde değerlendirildi. Mide mukozasındaki G hücrelerinin dağılımı gastrin immünhistokimya ile değerlendirildi. İstatistiksel değerlendirme ANOVA ve Student's t-testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Sleeve gastrectomy (SGx) is performed for treatment of obesity and its related comorbidities. More than 80% of the patients receiving bariatric surgery are women, and nearly half of the women patients are at the peri/postmenopausal period. Leptin, glucagon-like peptide-1 (GLP-1) and estrogen are physiological regulators of appetite. Leptin, an ob gene product, has functions on control of satiety and energy expenditure. GLP-1, a gut incretin hormone, inhibits gastric emptying, reduces appetite and food intake. Estrogen has leptin-like functions on body weight and, adipose tissue distribution. The aim of this study is to investigate effects of sleeve gastrectomy (SGx), estrogen and estrogen reseptor agonists on gastric leptin and GLP-1 levels in pre/post-menopausal periods. Methods: Non-obese female Sprague-Dawley rats (n=128) underwent bilateral ovariectomy (OVX) and sham-OVX. At the 8th week, each of the 2 groups was further randomized to sleeve gastrectomy (SG) and sham-SG groups. OVx + SG, Sham-OVx + SG, OVx + Sham-SG and Sham-OVx + Sham-SG groups were divided into 4 subgroups and treated with 17-β estradiol benzoate (E2) or ERα (PPT, propyl pyrazole triol ) or ERβ (DPN, diarylorupionitrile) agonist (1 mg / kg / day) or vehicle. At the end of the 3th week following treatment, the rats were sacrificed. Before sacrification, animals were subjected to stress test (forced swimming test), small bowel transit was measured.Blood samples for biochemistry and gastric tissue samples for histopathological examination were taken during sacrification.Leptin and GLP-1 levels in stomach tissue were measured by ELISA. Stomach morphology was evaluated at light microscopic and scanning electron microscopic level. Gastric mucosal G cell distribution was assessed by gastrin immunohistochemistry.