Çocuklarda kan alma işlemi sırasında titreşimli turnike uygulamasının hissedilen ağrıya etkisi
Effect of vibrating tourniquet application on pain felt for blood drawing in pediatric patients
  1. Tez No: 507823
  2. Yazar: ARZU ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Araştırma okul yaş grubu çocuklarında kan alma sırasında titreşimli turnike kullanılmasının hissedilen ağrı düzeyine etkisini belirlemek amacıyla randomize olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Mayıs 2017 – Kasım 2017 tarihleri arasında Mersin Üniversi-tesi Araştırma ve Uygulama Merkezi Çocuk Kan Alma Ünitesine teşhis ya da tedavi amaçlı kan alınması için başvuran 6-12 yaş grubu çocuklar oluşturmuştur. Örneklemeyi vaka alma kriterlerine uygun, çalışmaya katılmayı kabul eden, 45'i kontrol ve 45'i müdahale grubu (titreşimli turnike uygulanan) olmak üzere toplam 90 çocuk oluşturmuştur. Çocukların tanıtıcı özelliklerini belirlemek için çocuk bilgi formu ve çocukların ağrı düzeyini değerlendirmek için Yüz İfadeleri Ağrı Ölçeği – Wong Baker Skalası kullanılmıştır. Müdahale grubundaki çocuklarda, titreşimli turnike kullanılarak kan alma işlemi uygulanmıştır. Her iki gruptaki çocukların işlem öncesi ve sonrası kalp atım hızı, solunum, tansiyon, ateş ve oksijen saturasyonları ölçülmüş ve ağrıyı Wong Baker Skalası üzerinde işaretlemeleri istenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it is planned to observe the effect of vibration tourniquet application on pain felt in school-aged pediatric patients. It is a randomised study. Research population is consisted of patients who are in between ages 6 and 12 in Pediatric Blood Drawing Unit in Mer-sin University Research and Application Centers for diagnosis or treatment between dates of May 2017 and November 2017. Sample group is consisted of 90 pediatric patients who are suitable for case taking criteria; 45 of them are control and other 45 of them are intervention group (vibrating tourniquet applied). All 90 patients are agreed to participate the study. Children information form is used to assess descriptive properties of children and Wong-Baker FACES- Pain Rating Scale is used for assessment of pain levels. In intervention group patients, blood is drawn with using vibrating tourniquet. Heart beat, respiration rate, blood pressure, fever and saturation level before and after blood drawn are measured for intervention and control group patients and they are asked to mark their level of pain on Wong Baker FACES Pain Rating Scale.