Uluslararası BREEAM ve LEED değerlendirme sertifikaları sağlık yapıları tasarım kriterleri ve karşılaştırmaları
Comparison of design criterias in healthcare building according to international BREEAM and LEED certification systems
  1. Tez No: 507846
  2. Yazar: SEVIL JAHED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT KURTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Günümüzde enerji tüketimini artması ve kaynakların sınırlı olmasına alternatif çözüm üretmek amacı ile sertifika sistemleri gelişmiştir. Sertifika sistemlerinin diğer önemli hedefleri ise; Dünyadaki binaların daha yaşanabilir, daha yeşil, sürdürülebilir olması LEED (Enerji ve Çevre Tasarımında Liderlik) ve BREEAM (Yapı Araştırma Kuruluşunun Çevresel Değerlendirme Metodu) dünya genelinde en çok tanınan ve tercih edilen sertifika sistemleridir. Her iki sistemde de yeşil binaların tanımlanması için, bir dizi kriterler listesi oluşturulmuştur. Bu sistemler hem yeşil binaların algılanmasında farkındalığın yaratılması hem de sürdürülebilirliğin temel kriterlerini sağlayan binaların sayılarının arttırılmasında etkili olmaktadır. Özellikle Türkiye'de sağlık yapılarında yeni bir atılım yaşanmaktadır ve büyük hastaneler inşa edilmektedir. Ancak bunların sürdürülebilir yapı bağlamında niteliklerini arttırmak için başvurulacak standartlar net değildir. Bu çalışmada LEED ve BREEAM sertifika sistemileri kapsamında sağlık yapılarında hastaneler konusuyla ilgili bölümler dikkate alınarak iki sertifika sistemi arasındaki istenen kurallar, uyulması gerekenler, yönetmelikler, olması gereken değerler karşılaştırılarak bu iki sistemin arasındaki farklı ve benzer yaklaşımlar ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, certification systems have developed due to increasing energy consumption and limited resources with the aim of producing alternative solutions. Certification systems other important goals is, evolved to make buildings in the world more liveable, green and sustainable, and there are also a number of certification systems. LEED [Leadership in Energy and Environmental Design] and BREEAM [Building Research Establishment Environmental Assessment Methodology] are the most recognized and preferred certification systems worldwide. Both systems have created a list of criteria for the identification of green buildings. These systems are effective in creating awareness of perception and in increasing the numbers of buildings that meet the basic criteria of the green buildings and sustainability. Especially in Turkey, there is a new breakthrough in health issues and major hospitals are being built. However, there are no clear standards to qualitatively refer to these in the context of sustainable construction. In this study, LEED and BREEAM certification system are studied by comparing the required rules, requirements, regulations, required values between the two certification systems by taking into consideration of the related parts in the health facilities regarding the hospitals and presenting the differences and similarities between these two systems.