LI-RADS (The liver imaging reporting and data system) örneğinde radyoloji bilgi sistemine entegre yapılandırılmış raporlamanın tanısal doğruluğa katkısının araştırılması
Impact of A structured report template based liver imaging reporting and data system (LI-RADS) on diagnostic accuracy
  1. Tez No: 507845
  2. Yazar: ZEYNEP VARDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DİCLE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada amacımız, LI-RADS evreninde hazırladığımız yapılandırılmış rapor şablonunu tanısal doğruluğa katkısını araştırmaktır. GEREÇ ve YÖNTEM: Hepatoselüler kanser risk grubunda olan 272 olguya ait 272 inceleme, hazırlanan yapılandırılmış rapor şablonu ile tekrar değerlendirildi. Her iki raporlama sistemi ile tanımlanan ana bulgular ve yardımcı bulgular tanımlanmıştır. Bulgular arası farklılığın anlamlılığı bağımlı örneklerde ki kare testi olan Mc-Nemar testi ile değerlendirildi. Gözlenen alanların boyutların aralarındaki ilişki de bağımlı örneklemlerde t testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To assess impact of implementing a structured report template on the diagnostic accuracy of magnetic resonance imaging (MRI) computed tomography (CT) reports by evaluating them against the elements of LI-RADSv2017 based structured report template. MATERIAL AND METHODS: This retrospective study was approved by our Institutional Review Board (IRB) and included 238 patients with liver lesions in cirrhotic liver imaged with abdominal CT and MRI between January 2009 and February 2018. One radiologist interpreted all examinations using structured reporting template. The template was created based on LI-RADS version 2017. After the interpretation of examinations, both structured reports (SR) and free-text reports were assessed separately for documentation of the presence or absence of major imaging features and ancillary features. RESULTS: 238 patients (172 female, 66 male; mean age 62 years [range: 27-89 years]), CT [n=66 (27.7%)] and MRI [n=172 (%72.2)] free-text repots and structured reports were evulated. For seven LI-RADS categories each contained 34 patients [Categories: LR-1, LR-2, LR-3, LR-4, LR-5, not categorizable(LR-NC) and tumor in vein(LR-TIV)].