İstanbul üçüncü hava limanı sahasında sığ jeofizik çalışmalar
Near surface geophyscal explorations at the third airport site in Istanbul
  1. Tez No: 507860
  2. Yazar: MUSTAFA HÜRBEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MUHİTTİN ALBORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
Genel kısımlar bölümünde, kullanılan yöntemlerin genel açıklamaları yapılmış olup, yöntemlerin uygulanışı ve uygulanırken kullanılan aletler malzeme ve yöntem bölümünde gösterilmiştir. Arazide alınan sismik kırılma, çok kanallı yüzey dalgası analizi, düşey elektrik sondajı, mikrotremor kayıtları ve bazı işlem aşamaları eklerde verilerek, elde edilen veriler ve bu verilerin yorumları ile birlikte çalışma alanının harita üzerinde gösterimi bulgular bölümünde gösterilmiştir. Bu çalışmamız, İstanbul'da Arnavutköy ilçesinde yapılmakta olan yeni havalimanı için yapılan zemin araştırmalarını kapsamaktadır. Havalimanı inşaatının 1. Etabındaki 7 bölgede çalışma yapılmış olup her bir yöntem için 300'e yakın profilde sismik kırılma, MASW, DES ve mikrotremor çalışmaları yapılmıştır. Ancak bu tez içerisinde sadece bir bölgedeki 13 binaya ait 32 sismik kırılma, 32 DES , 32 MASW ve 12 mikrotremorun incelemesi yapılacaktır. Yapılan araştırmadaki amaç, dolgu kalınlığı, zemin taşıma gücü, zemin emniyet gerilmesi zemin hakim periyodu ve jeofizik parametrelerinin bulunmasıydı. Bu doğrultuda düşey elektrik sondajı yöntemi ile yeraltı su seviyesi bulunmuş, sismik kırılma ve masw yöntemleri ile elde edilen S-dalga hızlarına bağlı olarak zemin sınıflandırılması yapılmış, mikrotromör ile H/V oranı bulunmuştur. Bulunan özdirenç değerleri ile zeminin korozif olduğu, poisson değerlerinin 0.5 değerine yakın olması nedeni ile suya doygunluğunun yüksek olduğu görülmüştür. Zemin hakim titreşim periyodu (to) 0,27 ile 0,68 değerleri arasında, her bir bina için toplam 13 farklı değer bulunmuştur. Vs30m hızları 270m/sn ile 670m/sn arasında değişmektedir, buna göre hızları 360m/sn değerinin altında olan zeminler D sınıfı, hızları 360-760m/sn arasında değişen zeminler C sınıfı olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the“general parts”section, general explanations of the methods used have been made and application of methods and the tools used in the methods have been shown in the material and method section. Seismic refraction, masw, vertical electrical sounding , microtremor records that obtained at the field and some operation stages are given in the appendices part. The data obtained and the and the map of the working field with the data's interpretations are given in the findings section. This study covers ground surveys for the new airport being built in the district of Istanbul, Arnavutköy. At the 7 regions in the 1st stage of the airport construction operations has been carried out and seismic refraction, MASW, vertical electrical sounding and microtremor methods have been applied out in nearly 300 profile for each method. However, in this thesis, 32 seismic refraction, 32 vertical electrical sounding, 32 MASW, and 12 microtremor which belongs to 13 buildings in only one region will be examined. The purpose of the research was to find the values of filler thickness, soil bearing capacity, soil safety tension, soil prevailing period and geophysical parameters. In this direction, groundwater level was found by vertical electric drilling method, ground classification was made according to S-wave velocity obtained by masw method and seismic refraction , H/V ratio is found by microtremor method. With the resistivity values were found, it is found that ground is corrosive and the poisson values close to 0.5, indicating that the water saturation was high. A total of 13 different values were found for each building between the ground vibrarion period (to) values of 0.27 to 0.68. Vs30m speeds vary between 270m/sec and 670m / sec, so grounds with speeds below 360m/sec are classified as class D and grounds with speeds ranging between 360-760m / sec are classified as class C.