Reduced order modeling of helicopter substructures for dynamic analysis
Helikopter altyapılarının dinamik analizi için düşük derecede modellenmesi
  1. Tez No: 507863
  2. Yazar: UĞUR HAYIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN KAYRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bir yapının dinamik analizi, havacılık endüstrilerinde genel olarak sonlu eleman modellemesi ile gerçekleştirilir. Modeller daha doğru sonuçlar elde edebilmek için çok sayıda eleman içerir. Çoğu bilgisayar, büyük ve karmaşık problemleri çözebilmesine rağmen dinamik optimizasyon, aeroelastik, frekans ve zaman cevabı gibi analizler, yinelemeli ve çok aşamalı süreçleri içerdiği için uzun zaman alabilir. Bu çalışmada, daha hızlı çözümler elde etmek için sonlu elemanlar modelinin büyüklüğünü azaltarak ve yapının dinamik davranışını koruyarak çeşitli model azaltma yöntemleri tanımlanmıştır. İndirgeme teknikleri, sistem matrislerinin azaltılması, bileşen modu sentezi ve çubuk modeli geliştirme olmak üzere üç farklı yaklaşımda sınıflandırılmaktadır. İndirgenmiş modeller oluşturmak için kullanılan teknikler ayrıntılı olarak gözden geçirilmekte ve yöntemlerin küresel yapının dinamik davranışını yansıtma yetenekleri incelenmektedir. İndirgeme prosedürünü gerçekleştirmek ve sunulan metodolojileri doğrulamak için basit bir konsol plakası ve tipik bir helikopter kuyruğu sonlu eleman modelleri kullanılmaktadır. Normal modların, frekans ve zaman cevabı analizlerinin sonuçları, indirgeme tekniklerinin verimliliğini göstermek için tam/küresel sonlu eleman modelleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dynamic analysis of a structure is generally conducted by the finite element method in aerospace structures. The models usually contain large number of elements to be able to obtain more accurate results. Although the most computers are capable of solving the large and complex problems, the analysis problems such as dynamic optimization, aeroelastic, frequency and time response may take long time due to involving iterative and multi-step processes. In this study, various model reduction methods are described in order to achieve faster solutions by decreasing the size of the finite element model and preserving the dynamic behavior of the structure. The reduction techniques are categorized under three different approaches namely reduction of system matrices, component mode synthesis and stick model development. In this study, the techniques used to create the reduced models are reviewed in detail and the capability of the methods to reflect the dynamic behavior of the global structure is investigated. A simple cantilever plate and a typical helicopter tail finite element models are utilized to perform the reduction procedure and to verify the presented methodologies. The results of the normal modes, frequency and time response analyses are compared with the full/global finite element models to demonstrate the efficiency of the reduction techniques.