Çocuk hastalarda cleaved-tau ve neuroglobin menenjit ve/veya kafaiçi basınç artışı tanısında biyobelirteç olabilir mi?
Can cleaved-tau and neuroglobin be used as markers for meningitis and/or increased intracranial pressure in children?
  1. Tez No: 507890
  2. Yazar: KIYMET KEÇELİOĞLU BİNNETOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKBULE NİLÜFER ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Amaç: Menenjit ve/veya kafa içi basınç artışı sendromu (KİBAS) hastalıklarının tanısında zorluklarla karşılaşılabilmektedir. Tanı aşamasında zaman kaybını azaltan hızlı ve spesifik testlere ihtiyaç duyulmaktadır. Cleaved-tau (C-tau) ve Neuroglobin (Ngb) biyobelirteçlerinin nöronal hasarla olan ilişkisi yakın zamanlarda keşfedilmiştir. Çalışmamızda, menenjit ve/veya KİBAS' ta oluşması muhtemel nöronal hasarın; beyin omurilik sıvısı (BOS) ve serum C-tau ve Ngb seviyeleri ile ilişkisini ortaya koymak ve bu potansiyel biyobelirteçlerin klinikte kullanım öngörüsünü saptamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma prospektif gözlemsel bir çalışma olarak planlandı. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi (MÜTF) etik kurulundan onam alınarak, Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi Komisyonu (BAPKO) tarafından SAG-C-TUP-131216-0524 numarası ile proje desteği sağlandı. Nisan 2015 – Nisan 2017 tarihleri arasında, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde menenjit ve/veya KİBAS ön tanıları ile BOS ve kan örneklemesi yapılan 0-18 yaş arası onamı alınan hastalar çalışmaya dahil edildi. Demografik, klinik, görüntüleme ve laboratuvar verileri kaydedildi. Hastalar, elde edilen verilerin desteklediği şekilde tanısal gruplara ayrıldı. BOS ve serumdan eş zamanlı olarak 'Enzyme linked immunosorbent assay' (ELISA) ile belirlenen C-tau ve Ngb düzeyleri uygun istatistik analizlerle değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 68 hasta (22 kadın, 42 erkek) dahil edildi. Hastaların yaş ve kilo medyan ve IQR değerleri sırasıyla; 15 (IQR:55) ay ve 10 (IQR:13,5) kg idi. Tanılarına göre hastalar; grup 1 (menenjit, n=6), grup 2 (menenjit ve KİBAS birlikteliği, n=6), grup 3 (KİBAS, n=23), grup 4 (Diğer hastalıklar -menenjit ve KİBAS dışı, n=33) olarak sınıflandırıldı. Hastaların cinsiyet ve yaşlarına göre gruplar arasında anlamlı fark izlenmedi (p=0,934 ve p=0,240). 1. gün BOS C-tau medyan değerleri; grup 1'de = 4,2 (IQR:2,4) ng/ml; grup 2'de = 3,8 (IQR:3,2) ng/ml; grup 3'de = 3,4 (IQR:1,2) ng/ml; grup 4'de = 3,6 (IQR:1) ng/ml (p=0,329) idi. Eş zamanlı bakılan serum C-tau medyan değerleri; grup 1'de = 6 (IQR:7,7) ng/ml; grup 2'de = 4,6 (IQR:3,8) ng/ml; grup 3'de = 3,8 (IQR:4,7) ng/ml; grup 4'de = 5,6 (IQR:4,7) ng/ml (p=0,645) idi. 1. gün BOS Ngb medyan değerleri; grup 1'de = 66,1 (IQR:23,2) ng/ml; grup 2'de = 64,4 (IQR:44,3) ng/ml; grup 3'de = 63,5 (IQR:19,6) ng/ml; grup 4'de = 62,3 (IQR:18,2) ng/ml (p=0,964) idi. Eş zamanlı bakılan serum Ngb medyan değerleri; grup 1'de = 92,7 (IQR:163,7) ng/ml; grup 2'de = 76,3 (IQR:85,2) ng/ml; grup 3'de = 66,8 (IQR:144,3) ng/ml; grup 4'de = 86 (IQR:93,6) ng/ml (p=0,311) idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: There may be difficulties in diagnosing some cases of meningitis and/or increased intracranial pressure (IICP). Rapid and specific tests are needed during the diagnostic process. A relationship has recently been discovered between cleaved tau (C-tau) and neuroglobin (Ngb) biomarkers and neural damage. We investigated the relationships between the possible neural damage caused by meningitis and/or IICP and C-tau and Ngb levels in serum and cerebrospinal fluid (CSF), to determine the clinical utility of these potential biomarkers. Materials & Methods: The study was planned as a prospective observational study. The study was approved by the İnternal Review Board of the Marmara University School of Medicine, and funded by the Scientific Research Projects Unit Commission BAPKO (no: SAG-C-TUP-131216-0524). Between April 2015 to April 2017, patients (0-18 years of age) who underwent CSF and blood sampling due to suspected meningitis and/or IICP were included. Demographic, clinical, imaging and laboratory data were recorded. Patients were divided into diagnostic groups as supported by imaging methods and laboratory data. The levels of C-tau and Ngb determined by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) simultaneously from CSF and serum were analysed with appropriate statistical tests. Results: 68 patients (22 female, 42 male) were included in the study. Median age and weight of the patients were 15 (IQR:55) months and 10 (IQR:13.5) kg respectively. Patients were divided into four diagnostic groups: Group 1 – meningitis (n=6); Group 2 – meningitis with IICP (n=6); Group 3 – IICP (n=23); and Group 4 – others (meningitis and IICP diagnoses excluded) (n=33). There were no significant differences between the patient groups in terms of gender (p=0.934) and age distribution (p=0.240). Baseline CSF median C-tau values were; 4.2 (IQR:2.4) ng/ml in group 1; 3.8 (IQR:3.2) ng/ml in group 2; 3.4 (IQR:1.2) ng/ml in group 3; 3.6 (IQR:1) ng/ml in group 4 (p=0.329). Concurrent serum median C-tau levels were; 6 (IQR:7.7) ng/ml in group 1; 4.6 (IQR:3.8) ng/ml in group 2; 3.8 (IQR:4.7) ng/ml in group 3; 5.6 (IQR:4.7) ng/ml in group 4 (p=0.645). Baseline CSF median Ngb values were; 66.1 (IQR:23.2) ng/ml in group 1; 64.4 (IQR:44.3) ng/ml in group 2; 63.5 (IQR:19.6) ng/ml in group 3; 62.3 (IQR:18.2) ng/ml in group 4 (p=0.964). Concurrent serum median Ngb levels were; 92.7 (IQR:163.7) ng/ml in group 1; 76.3 (IQR:85.2) ng/ml in group 2; 66.8 (IQR:144.3) ng/ml in group 3; 86 (IQR:93,6) ng/ml in group 4 (p=0.311).