İnfektif endokardit tanısında; 9mTc-vankomisin görüntüleme potansiyelinin deneysel sıçan modelinde değerlendirilmesil
The evaluation of 99MTC-vancomycin imaging potential in the diagnosis of infective endocarditis in an experimental rat mode
  1. Tez No: 507922
  2. Yazar: TUBA TATLI KIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sıçanlarda S. aureus ile oluşturulan infektif endokardit (İE) modelinde 99mTc-Vankomisin görüntüleme potansiyelinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada erkek cinsi, Wistar suşu toplam 27 adet sıçan kullanıldı, ex olan sıçanlar çalışma dışı bırakıldı. Çalışma, kateter takılan ve S. aureus verilen yani İE oluşturulan grup 1 (n=5), sadece kateter takılan (nonbakteriyel trombotik endokardit (NBTE) oluşturulan) grup 2 (n=6), sadece S.aureus verilen (S. aureus bakteremisi oluşturulan) grup 3 (n=5), sham grubu grup 4 (n=5) olmak üzere toplam 21 adet sıçan ile tamamlandı. Modeller oluşturulduktan sonra sıçanlara kuyruk veninden her bir rat için 0.2 mL 99mTc-Vankomisin verildi ve bir saat sonra gama kamera ile görüntüleri alındı. Sıçanların kalp dokularında S. aureus'a bağlı infektif endokardit oluşturulduğu için kalp dokusunun 99mTc-Vankomisin biyodağılımı hem antero-posterior (AP) pozisyonda gama kamera ile ölçüldü, hem de sıçanlar sakrifiye edildikten sonra in-vitro olarak 99mTc-Vankomisin biyodağılımı ölçülerek gruplar arasında karşılaştırma yapıldı. Bulgular: Sıçanların AP pozisyonda gama kamera ile alınan görüntülerinde grup 1'deki sıçanların kalp dokusu 99mTc-Vankomisin tutulumunda, grup 2, 3, ve 4'teki sıçanların kalp dokusu 99mTc-Vankomisin tutulumuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı yükseklik saptanmadı (p değerleri sırasıyla 0.081, 0.138, 0.507). Ancak sıçanlar sakrifiye olduktan sonra in vitro yapılan ölçümlerde grup 1'deki sıçanların kalp dokusunda 99mTc-Vankomisin tutulumu grup 2, 3, ve 4'teki sıçanların kalp dokusundaki 99mTc-Vankomisin tutulumuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı (p değerleri sırasıyla; 0.011, 0.029, 0.026). NBTE oluşturulan grupta in vivo ve in vitro sham grubuna kıyasla kalp dokusunda anlamlı tutulum saptanmadı (p değerleri sırasıyla 0.629, 0.994). Sonuç: Bu deneysel çalışma sintigrafi sonuçlarında 99mTc-Vankomisin'in tutulumunun infekte endokard dokusunda veya NBTE dokusunda anlamlı ve yüksek olduğu saptanmamıştır. Buna karşın in-vitro biyodağılım verileri, infekte dokunun tespitinde 99mTc-Vankomisin'in kullanabileceğinin bir göstergesi niteliğindedir. İn-vivo 99mTc-Vankomisin sintigrafisi için hayvan görüntüleme cihazlarının kullanımı ile daha iyi sonuç alınacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to investigate the imaging potential of 99mTc-Vancomycin in İE model which was constituted with S. aureus in rats. Materials and Methods: A total of 27 male Wistar strain rats were used in the study, ex-rats were excluded from the study. The study completed with 21 rats that were grouped as follows; group 1 (n = 5) catheter inserted moreover, IE was constituted with the given S. aureus, group 2 (n=6) catheter insertion only (nonbacterial thrombotic endocarditis), group 3 (n = 5) only S. aureus given (S. aureus bacteremia) and group 4 sham (n=5) group. After the models were established, 0.2 mL 99mTc-vancomycin was given to each rat via the tail vein, and one hour later the rats' images were taken with a gamma camera. Since infective endocarditis due to S. aureus was constituted in the heart tissues of the rats, the biodistribution of 99mTc-vancomycin was analyzed both with the gamma camera in anteroposterior (AP) position and in-vitro after the rats were sacrificed. The biodistribution of 99mTc-vancomycin was compared between the groups. Results: There was no statistically significant increase in 99mTc-Vancomycin involvement in group 1 rats when compared to the 99mTc-Vancomycin involvement in group 2, 3, and four rats in the gamma camera taken shots with the AP position (p values 0.081, 0.138, 0507 respectively). However, after the rats were sacrificed, 99mTc-vancomycin involvement in the heart tissue of group 1 rat was found to be statistically significantly higher than the 99mTc-vancomycin involvement in the heart tissues of groups 2, 3, and four rats (p values: 0.011, 0.029, 0.026respectively). There was no significant cardiac tissue involvement in the NBTE group compared with in-vivo and in-vitro sham groups (p values 0.629, 0.994, respectively). Conclusion: In this experimental study's scintigraphic results, 99mTc-vancomycin was significantly high in the infected endocardial tissue or non-bacterial thrombotic endocarditis tissue. In contrast, in-vitro biodistribution data indicate that 99mTc-vancomycin can be used in the detection of the infectious tissue. We believe that the use of animal imaging devices for in-vivo 99mTc-vancomycin scintigraphy will lead to better results.