Uzamış sarılık nedeni ile izlenen yenidoğanların etyolojik değerlendirmesi
Etiologic evaluation of infants with prolonged jaundice
  1. Tez No: 507923
  2. Yazar: MUSTAFA GÜLDEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM ÇALKAVUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Sarılık, yenidoğan bebeklerde tıbbi ilgi ve dikkat gerektiren yenidoğanın en sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Uzamış sarılık, sarılığın iki haftadan uzun süre devam etmesi olarak kabul edilir. Bu çalışmada; uzamış sarılık olgularında etyolojik nedenlerin belirlenmesi ve uzamış sarılığın en sık sebebi olan geç anne sütü sarılığının diğer etyolojik faktörlerle olan ilişkisinin tespit edilmesi hedeflendi. Yöntem: Çalışmamıza bir yıllık bir sürede Yenidoğan Kliniği'nde yatırılarak ve/veya ayaktan takip edilen uzamış sarılıklı term yenidoğanlar dahil edildi. Uzamış sarılık kriteri olarak, term bebekte postnatal 14. günde total bilirubin değeri 10mg/dL ve üzerinde olması kabul edildi. Olguların etyolojileri, laboratuvar değerleri, hastaneye yatış gereksinimi olup olmadığı, birinci yaş vücut ağırlıkları, anne sütü verilme süreleri, ek gıdaya geçiş zamanları kaydedildi. Sadece geç tip anne sütü sarılığı olarak kabul edilen olgular ile diğer etyolojilere sahip olan olgular karşılaştırılarak analiz edildi. Bulgular: Bir yıllık sürede 100 uzamış sarılıklı olgu çalışmaya dahil edildi. Etyolojik değerlendirilmede; % 24'inde ABO uygunsuzluğu, % 16'sında Rh uygunsuzluğu, % 9'unda subgrup uygunsuzluğu, % 9'unda idrar yolu enfeksiyonu, % 3'ünde G6PD eksikliği, % 2'sinde hipotiroidi, % 2'sinde sepsis etyoloji olarak saptandı. Olguların % 35'ine ise geç tip anne sütü sarılığı tanısı kondu. Geç tip anne sütü sarılığı tanısı alan bebeklerle diğer etyolojilere sahip bebekler karşılaştırıldığında, demografik özellikler açısından fark izlenmedi (p>0,05). Geç tip anne sütü sarılığı olan grupta tek başına anne sütü verilme süresinin diğer etyolojik sebeplere kıyasla istatistiksel farka yol açacak şekilde düşük olduğu saptandı (p=0,01). Tüm gruplarda ek gıdaya geçiş yaşının 6. aydan erken olduğu saptandı. Sonuç: Uzamış sarılığın en sık nedeni hemoltik hastalıklar olarak saptanmış olup, ikinci en sık neden olarak geç tip anne sütü sarılığı saptanmıştır. Uzamış sarılıklı hastaların izleminde özellikle geç tip anne sütü sarılığı tanısı alan bebeklerde anne sütünü daha erken dönemde kesilip, formüla desteğine geçildiği görülmüştür. Selim seyirli bir durum olan geç tip anne sütü sarılığı olgularında anne ve ailenin hastalık hakkında detaylı bilgilendirilmesi sağlanarak, anne sütünün devamının sağlanması çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
Background: Jaundice is one of the most clinical conditions encountered in neonates and required medical attention. Prolonged jaundice is defined universally as jaundice persisting beyond day 14 of life in term neonates. In this study; determination of etiologic factors in prolonged jaundice cases, and relation of breastmilk jaundice ,as the most common cause of prologend jaundice, to other causes are aimed. Methods: Our study conducted with outpatient or inpatient term neonates admitted to Dr. Behçet Uz Neonatalogy Department over an one-year period. We assessed prolonged jaundice criteria described as serum bilirubin level 10mg/d Land more persisting beyond postnatal fourteenth days in terms. Prolonged jaundice work-up were performed in all patients. Detailed questionnaires were completed which included onset time of jaundice, etiologics factors, demographic information, need for hospitalization, duration of breastfeeding, time of starting solids, weight at one year. Breastmilk jaundice and other etiologic factors are analyzed to determine whether statistically differences between the groups. Results: One hundred subjects had prolonged jaundice were conducted in our study over an one-year follow-up. To determine etiologic factors, Breastmilk jaundice accounted for %35 as most. Secondly ABO incompatibility followed with 24 percent. İn others, we found Rh incompatibility as %16, UTI as %9, Subgrup incompatibility as %9, G6PD deficiency as %3, Hypothyroidism as %2, Sepsis as %2, respectively. There were no differences statistically between breastmilk jaundice and others on demographic characteristics(p>0,05). In breastmilk jaundice group, the duration of nursing was found shorter that result in statistically significant when compared to other causes of prolonged jaundice(p=0,01). In all groups, starting of solids was found below the six months of age. Conclusion: Breastmilk jaundice is a major cause of prolonged jaundice. Our study established that mothers who had babies with breastmilk jaundice have weaned earlier and needed additional formula compared to others in follow-up. Therefore, providing useful information more detailed on breastmilk jaundice is substantial to keep these mothers continued nursing