Methods for source localization from time difference of arrival measurements and their performance improvement in ill-conditioned cases
Varış zaman farkı ölçümleri ile kaynak konumlandırma yöntemleri ve kötü koşullanmış durumlarda performans iyileştirmesi
  1. Tez No: 507921
  2. Yazar: NUSRET ÇELENK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yayın yapan bir kaynağın konum kestirimi askeri uygulamalar, navigasyon sistemleri ve jeofizik gibi birçok alanda önemli bir yere sahiptir. Bahsi geçen alanlarda; güç ve maliyet limitleri, tespit edilmeme isteği ya da problemin doğası pasif konumlandırma tekniklerinin kullanılmasını gerektirebilmektedir. Bu tekniklerden biri varış zaman farkı (VZF) temelli konum kestirimidir. Bu tezde, VZF temelli kapalı formdaki konum belirleme teknikleri incelenmiştir. Mevcut yöntemler kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmiş; yöntemlerde gözlenen bazı belirsizliklerin giderilmesi, hesaplama karmaşıklığının düşürülmesi ve kestirim performansının artırılmasına yönelik değişiklikler önerilmiştir. Ayrıca, problemin kötü koşullanmış hale gelmesine sebep olan kaynak ve algılayıcı yerleşim senaryoları analiz edilmiştir. Kötü koşullanmış durumlara dayanıklı yeni bir kestirim yöntemi, koordinat ayrımı ile verimli kısıtlı ağırlıklı en küçük kareler (VKAEKK-KA) adıyla önerilmiştir. Önerilen yöntem ile literatürde hâlihazırda bulunan yöntemlerin başarım seviyeleri aynı benzetim ortamında ve belirli senaryolarda karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Estimating the location of a radiating source is crucial in a wide variety of fields, such as military applications, navigation systems and geophysics. In such fields, power and cost limitations, requirement of remaining undetected or the nature of the problem may necessitate passive localization techniques. One of such techniques is time difference of arrival (TDOA) based source localization. In this thesis, TDOA based closed-form source localization methods are studied. An extensive overview of the available methods is given. Some modifications are made on the existing methods to solve some ambiguities, reduce computational cost and increase estimation performance. Moreover, sensor and source distribution scenarios causing the problem to be ill-conditioned are analyzed. A new method robust to ill-conditioned cases, namely efficient constrained weighted least squares with coordinate separation (ECWLS-CS) is proposed. Existing methods and the proposed one are implemented in the same framework and compared under certain scenarios.