Sinop Erfelek şelalelerinin fizikokimyasal yönden su kalitesinin incelenmesi
Investigation on physicochemical water quality of Erfelek waterfalls in Sinop province
  1. Tez No: 507972
  2. Yazar: ALPER KADİR ALTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTDİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sinop İli Erfelek İlçesine bağlı Tatlıca Köyü sınırları içerisinde bulunan Erfelek Şelaleleri suyu fizikokimyasal yönden incelenmiştir. Bu çalışma 1 Mart 2017 tarihinde başlatılıp 1 Eylül 2017 tarihinde sonuçlandırılmıştır. 6 aylık bu süreçte şelalenin 3 ayrı noktasında belirlenen istasyonlardan su örnekleri alınmıştır. Sıcaklık, oksijen doygunluğu, çözünmüş oksijen, iletkenlik, ORP ve pH gibi parametreler örnekleme esnasında çok fonksiyonlu ölçüm cihazıyla ölçülmüştür. Ayrıca laboratuvar ortamında nitrit, nitrat, amonyum, silisyum, fosfat, sülfat, toplam organik madde ve toplam sertlik analizleri yapılmıştır. Yapılan analiz sonuçları baz alındığında Sinop İli Erfelek İlçesine bağlı Tatlıca Köyü sınırları içerisinde bulunan Erfelek Şelaleleri suyu Kıtaiçi Su Kaynaklarının Sınıflarına Göre Kalite Kriterleri açısından oksijen doygunluğu, çözünmüş oksijen, nitrat ve sülfat değerleri yönünden I. Sınıf, amonyum ve nitrit değerlerine göre II. Sınıf su kalite sınıfına dahil olup, sertlik değerlerine göre oldukça sert sular grubu içinde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Erfelek Waterfalls located within the borders of the Tatlıca Village of the Sinop City Erfelek District were examined in term of physicochemical water quality. This study was done between 1 March and 1 September 2017. In this process, water samples were taken from 3 different stations of the waterfalls every months; throughout 6 months. Parameters such as temperature, oxygen saturation, dissolved oxygen, conductivity, ORP and pH are measured by multifunction measuring instrument at the station. Also nitrite, nitrate, ammonium, silicon, phosphate, sulphate, total organic matter and total hardness were analyzed in the laboratory. According to the results obtained, Erfelek Waterfalls located within the borders of Tatlıca Village of Sinop Erfelek Waterfalls give first class values about oxygen saturation, dissolved oxygen, nitrate and sulphate and give second class values about ammonium and nitrite in terms of Quality Criteria according to Classes of Continent Water Resources. Also according to hardness values are in very hard water group.