Emine Işınsu romanlarına dayalı bir söylem analizi denemesi
A discourse analysis essay based on Emine Işınsu novels
  1. Tez No: 507976
  2. Yazar: ALİ HAYDAR KARADAMLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM ÖÇALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
1960'lı yıllardan itibaren Batı'da gelişmeye başlayan söylem çözümlemesi, farklı alanlara uygulanarak değişmekte ve gelişmektedir. Asıl çıkış noktası yapısal dilbilim çalışmaları olan söylem çözümlemesi ülkemizde yeni yeni gelişmekte olan bir çalışma yöntemidir. Biçembilim yöntemi önceleri dilbilime bağlı olarak gelişme göstermiş, daha sonra bağımsız bir bilim dalı olarak ele alınmıştır. Haynes tarafından sistemleştirilen eleştirel söylem biçembilim ise söylem temelinde incelemeler yapmaktadır. Metnin yüzey yapısını oluşturan dil bilgisi unsurları vesilesiyle metnin derin yapısında yer alan ideolojiyi ortaya koymaya çalışan bu yöntemde okuyucunun öznel yorumlar yapmasına olanak tanınır. Bu çalışmada Emine Işınsu'nun Küçük Dünya, Azap Toprakları ve Hacı Bektaş romanları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Öncelikle metinlerin yüzey yapısını oluşturan dil ögeleri ortaya konulmuş ve bunlar üzerinden yazarın ideolojisi yorumlanmaya çalışılmıştır. ÖZET
Özet (Çeviri)
The analysis of the discourse that started to develop in the West since 1960's is changing and developing by applying to different fields. The analysis of discourse which is the main starting point of structural linguistic studies is a new developing method of study in our country. In the beginning stylistic methodology has developed based on linguistic then it is taken as an independent science field. The critical discourse methodology, which was systematized by Haynes, examines on the basis of discourse. In this method which tries to reveal the ideology of the dee structure of the text by using grammatical factors forming the surface of the text gives opportunity to make subjective comments for readers. In this study, Emine Isınsu's Küçük Dünya, Azap Toprakları and Hacı Bektaş novels were examined comparatively. Firstly, language elements forming the surface structure of the texts are put forward and the ideology of the author is tried to be interpreted through them.