Emine Işınsu'nun romanlarında halk kültürü ve halk bilimi unsurları
The element of folk culture and folklore i̇n Emine Işınsu's novels
- Tez No: 388107
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. TANER NAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kültür, bir milletin zaman içerisinde meydana getirdiği maddi ve manevi her türlü değerin toplamıdır. Kültür, bir milletin geçmişindeki en önemli unsurdur. Kültür, milletlerin ortak olan değerlerini etkileyen en önemli öğe olup bir milletin ulus olma yolundaki en önemli unsurudur. Ulus olabilmenin diğer şartı ise dil, din birliği ve ortak bir toprak parçası üzerinde ortak bir geçmiş ve halk kültürü ve değerlerine sahip olarak yaşamakla olur. Bir ulus zamanla oluşturduğu maddi ve manevi kültür birikimini koruyup yaşatabilirse ve bunu aktarabilirse millet olma özelliğini koruyabilir. Aksi halde başka kültürlerin egemenliğine girerek yok olmaya mahkûm olur. Romanlar insandan yola çıkarak insanın içinde var olduğu toplumu anlatırlar. Romancı hem kendini hem de içinde yaşadığı toplumu tanıyarak bu toplumun kültürünü eserlerine yansıtır. Bu sayede eserlerinde kullandığı halk kültürünü ürünlerini eserleri ve okuyucuları aracılığıyla gelecek nesle aktarır, buna kültür aktarımı denir. Zira bir yazar veya romancı aynı zamanda bir kültür aktarıcısı ve taşıyıcısıdır. Bu çalışmamızda Çağdaş Türk Edebiyatı'nın başarılı isimlerinden olan Emine Işınsu'nun tüm romanları halk bilimi ve kültürü yönüyle incelenmiştir. Yapılan inceleme ve okumalarla fişlemeler yapılmış ve bir çalışma haline getirilmiştir. Bu çalışma günümüz Türk edebiyatında ve Emine Işınsu'nun romanlarındaki halk biliminin rolü hususunda fikir vermesi açısından önem teşkil etmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Emine Işınsu, halk bilimi, halk kültürü
Özet (Çeviri)
Culture is the accumulation of material and moral values of a nations created by that nation in time. Culture is the most important element of a nation of the past. Culture is the most important item affecting joint values of nations and is the most important element to the path to nationhood. Another must to be a nation is unity of language, unity of religion, sharing a common past, folk culture and values, and living in the same piece of land. İf a nation can save, keep alive and convey material and cultural heritage created in time, it can maintain the features of being a nation. Otherwise it steps under sovereignty of other cultures and is subjected to becoming extinct. Based on human,novels narrate the community that human being lives. Novelist recognizes both himself/herself and the community he/she lives and he/she reflects culture of that community on his/her pieces. Whereby by means of his/her readers the novelist conyveys his/her pieces of folk culture to next generations, and this is called culture transfer. For a writer or a novelist is the transmitter of culture as well as culture carrier. In his study I studied on one of the eminent novelist of contemporary Türkish Literature, Emine Işınsu's all novels in terms of folklore an folk culture. With studies, readings and taggings I prepared a pieces. This study has significat impotance in terms of giving insight about the role of folklore in Emine Işınsu's novels. KEY WORDS: Emine Işınsu, folklore, folk culture.