Exchange rate stability system and used as a tool in Turkey
Türkiye'deki kur sistemi ve kurun istikrar aracı olarak kullanılması
  1. Tez No: 508013
  2. Yazar: TUNCAY GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bir ekonomide izlenen döviz kuru politikaları ödemeler bilançosu dengesi, enflasyon, istikrar gibi temel makro ekonomik parametrelerin belirlenmesinde temel bir role sahiptir. Bu çalışmada, Türkiye'deki döviz kuru rejimlerinin ülke için bir istikrar politikası aracı olarak yer alıp almayacağı sorusuna, döviz kuruyla enflasyon ve buna ek olarak döviz kuruyla büyüme nedensellik ilişkileri kapsamında cevap aranmaktadır. İlgili ilişkilerin araştırılmasında Engle-Graner eş-bütünleşme analizine yer verilmiştir. Üç aylık veriler 1990:1-2004:1 tarihleri arası kullanılmıştır. Türkiye'de döviz kurları ile enflasyon ve döviz kurları ile büyüme arasındaki nedensellik ilişkisine rastlanmış olup, bu analizin sonuçları, Türkiye'de döviz kuru istikrarının sağlanmış olmasının enflasyon oranlarının düşürülmesinde önemli bir faktör olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The exchange rate policies, followed in an economy, have the fundamental role in determining the main macroeconomic parameters such as balance of payments, inflation, stability. In this study, the answer is sought for the question whether the exchange rate regimes, applied in Turkey, may be used as a stability policy instrument within the scope of causality relations between the exchange rate and inflation and between the exchange rate and growth. In this context, Engle-Granger co-integration analysis is used in studying of such relations. In the analysis which is made by using the quarterly data from the period of 1990:1-2004:1, it is found the double direction causality relations between the exchange rates and inflation and the exchange rate and growth in Turkey. The analysis results show that providing the stability of exchange rates in Turkey is an important factor in bringing down the inflation rates.