Internet memes in the construction of Turkish national identity
İnternet caps'leri ve Türk ulusal kimliğinin inşası
  1. Tez No: 508014
  2. Yazar: MARIA GABALDON RICO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma internet caps'lerie ile ulusal kimlik arasındaki paradoksal ilişkiyi Türkiye bağlamında incelemektedir. İlk olarak bir örneklemin kantitatif olarak seçilmesi ve zaman ve etkileşim sayıları değişkenleri ve ikinci olarak seçilmiş materyalde gözlenen retoriğe ilişkin söylem analizi ile, Facebook mecrasında caps üreten sayfaların genel eğilimlerini betimlemek mümkün olmuştur. Milliyetçilik çalışmalarındaki modernist yazarların yaklaşımlarını özellikle Türkiye bağlamında takiben Türk ulus-devletinin geçmişte hangi mitler üzerine inşa edildiğini bir çerçeveye oturtmak mümkün olmuştur ve böylelikle bu mitlerin güncellenerek yeniden dolaşıma sokulmaları da incelenmiştir. Simgeleşme, düşünümsellik öncesi (pre-reflexivity) ve kimliksizleşme gibi kavramlarkimlik çalışmaları literatüründen ödünç alınarak tez boyunca kullanılmıştır. Bu çerçevede, post-yapısalcı bakış açısının tezin kuramsal ilham noktasını oluşturduğu söylenebilir. Bu kuramsal tartışma sayesinde insan yaptı olarak caps'ler, banal milliyetçilik örnekleri olarak okumanın ötesine geçmek mümkün olmuş ve caps'lerin sunduğu yeni eleştirellik olanakları analiz edilebilmiştir. İlaveten, tezin bulguları aynı ideolojik söylem içinde söylemsel sapmalar tespit etmiştir. Caps'ler de halen geçmişe ilişkin mitler ve normatif mitler kuvvetli olsa da, yine bunların tekrar yorumlanması bu caps'lere karşı çıkmaya olanak tanıyan bir paradoks yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study faces the paradox of national identity on Internet memetics within the Turkish context. Through first a quantitative selection of the sample and its visualization across time and engagement variables, and second following a rhetoric discourse analysis of the material selected, it has been possible to describe the tendencies followed by the main Facebook memes generator pages and the scope of its content. Taking into account the path of modernist scholars regarding nationalism outside but especially within the Turkish context has enabled to frame the past myths created around the Turkish nation-state and thus open the possibilities for its upgrade. Concepts such as Embodiment, Pre-Reflexivity and Disidentification taken from identity politics studies and within a post-structuralist point of view has drawn the theoretical inspiration for the study. It has allowed to place the meme artifact beyond banal nationalism and open the possibilities for subversiveness. Furthermore, the findings have pointed at the discursive deviance within the same ideological discourse as the primary subversive point. Although the past and normative myths still are powerful in identity representation within memetics, it is the reinterpretation of them which created the paradox that allowed to fight them.