Helal belgeli otellerde işgörenlerin yetkinlik inançları ve performansları arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A research on the relationship between competence beliefs and performances of workers in halal certified hotels
- Tez No: 508019
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Dünyadaki Müslüman nüfusunun hızlı artması ve Müslümanların yükselen satınalma güçleri ile birlikte, seyahat ve turizm sektöründeki yerleri de değişmeye başlamış ve bu değişim, turizm ülkelerinin dikkatini çekmiştir. Müslüman turistlerin talepleri ile kendiliğinden yön bulan ve çok hızlı ilerleme kaydeden, dünya turizm endüstrisinde yükselen değer olarak adlandırılan bu yeni alt sektör, dünya turizm literatürüne Helâl Turizm pazarı olarak girmiştir. Helal turizm pazarı günümüzde bir niş pazar olmaktan çok küresel bir pazara dönüşmeye başlamıştır. 2016 yılı verilerine göre Helal Turizme katılan turist sayısı 121 milyon kişi ve 156 milyar dolarlık gelir rakamı ile bu pazarın, genel turizm pazarına oranla daha hızlı bir gelişme trendinde olduğu bilinmektedir. Yetkinlik inancı ise; bireylerin seçimlerini, düşünce kalıplarını, duygusal tepkilerini, hedefine ulaşabilmeleri için gerekli çabalarını ve nihai olarak ürettikleri davranışları etkilemektedir. Çalışmanın amacı; helal belgeli otellerdeki işgörenlerin yetkinlik inançları ile performansları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma kapsamında nicel bir araştırma olarak tasarlanmış, veri toplamada anket tekniğinden yararlanılmıştır. Bu bağlamda Türkiye'de faaliyet gösteren üç adet helal belgeli otelden 162 adet anket toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde istatistiki olarak Frekans, Faktör, Kolerasyon analizleri yapıldıktan sonra, çalışmanın hipotezleri bağlamında farklılık analizlerine (Scheffe) yer verilmiş ve son olarak regresyon analizi de yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre helal belgeli otellerdeki işgörenlerin yetkinlik inançları ile performansları arasında pozitif ve anlamlı bir ilişkinin bulunduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda işgörenlerin yetkinlik inançları ve performansları, yaş ve iş deneyimlerine göre anlamlı farklılıklar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Along with the rapid growth of the Muslim population in the world and the rising purchasing power of Muslims, their place in the travel and tourism sector has also begun to change and this change has attracted the attention of tourism countries. This new sub-sector, which has been named as a rising value in the world tourism industry, has found its way with the demands of Muslim tourists and has progressed very fast and entered into the World Tourism literature as Helal Tourism Market halal tourism market is on its way to become a global market today. According to 2016 data, it is known that this market is trending up faster than the general tourism market with the expenditure of Halal tourism data 121 million people and 156 billion dollars. Competence is the belief; it influences the choices of individuals, their patterns of thought, their emotional reactions, their efforts to reach their goal, and their ultimately produced behavior. Purpose of the study; examines the relationship between competence beliefs and performances of workers in halal certified hotels. Within the scope of the study, questionnaire technique was used from quantitative research methods. In this context, 162 questionnaires were collected from three halal certified hotels, which operating in Turkey. After the frequency, factor, and collation analyzes were performed, the difference analyzes (Scheffe) were given in the context of the hypotheses of working and finally the regression test was done. According to the results of the research, it has been found that there is a positive and meaningful relationship between the competence beliefs and performances of the workers in the halal certified ones. The competence beliefs and performances of the workers showed significant differences according to age and work experience.