Trakya Umurca doğal gaz sahası rezervuar özelliklerinin aktif ve pasif sismik yöntemlerle belirlenmesi
Determination of reservoir properties of Umurca gas field of Trakya by active and passive seismic methods
  1. Tez No: 508030
  2. Yazar: BURCU SELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. BÜLENT KAYPAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Ülkemizdeki gaz üretim sahalarından biri olan Trakya baseni-Umurca sahası, vibro kaynaklı toplanan üç boyutlu (3-B) sismik yansıma verisi ve çalışma sahasında açılan kuyuların kuyu logu verileri kullanılarak aktif sismik yöntemler kapsamında rezervuar jeofiziği çalışmaları ile detaylandırılmıştır. Diğer taraftan çalışma sahasında pasif sismik yöntemler kapsamında bir çeşit mikrotremor yöntemi olan 'Düşük Frekanslı Pasif Sismik Yöntem (DF-PSY)' mevcut rezervuar sınırlarını ve yeni potansiyel alanları belirlemek amacıyla uygulanmıştır. Yöntem, arka plan düşük frekanslı gürültülerin dinlenmesine dayanmaktadır ve gravite, manyetik, elektromanyetik gibi ön etüd yöntemlerinin yanısıra 2000'li yılların başından beri dünya genelinde hidrokarbon yataklarının aranmasında bir ön etüd yöntemi olarak yer almaya çalışmaktadır. Dünyanın farklı bölgelerinde uygulanan bu yöntem, 115Y686 nolu TÜBİTAK Projesi desteğiyle ülkemizde de bu çalışma ile ilk kez uygulanmıştır. Bu tez kapsamında, Umurca gaz sahasında yapılan rezervuar jeofiziği yöntemleri ile mevcut rezervuar sınırları ve olası rezervuar alanları belirlenerek, DF-PSY sonuçları ile uyumlu olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study intends to detailly map a reservoir level by application of active seismic methods using a 3-D seismic data and well logs in the selected Umurca production area in the Thrace Basin which has the most significant gas producing region in Turkey. On the other hand, lately, a new method (DF-PSY) has applied in the same area for the determination of reservoir's existence and properties. This method is based on the recording of background low frequency noise and seeks to use as a preliminary study method in the search of hydrocarbon deposits all over the world since the early 2000's, such as gravity, magnetic and electromagnetic. Even though, this method is widely used in different regions of the world, this is the very first application in our country with the support of the TUBITAK project. As a result, the existing reservoir boundaries and possible reservoir areas are first succesfully determined by using the active seismic methods and then compared with the results obtained through the DF-PSY. Both results are compatible and indicates the same reservoir areas.