Çankırı ili Chrysomelidae (Coleoptera) faunası
Chrysomelidae (Coleoptera) fauna Cankiri province
- Tez No: 508031
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KIYAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 346
Özet
Bu çalışma 2013-2015 yıllarında Çankırı İlinin çeşitli bölgelerinden toplanmış Chrysomelidae familyasına ait (Donacinae, Criocerinae, Clytrinae, Cryptocephalinae, Eumolpinae, Chrysomelinae, Galerucinae, Alticinae, Hispinae, Cassidinae alt familyalarından) toplam 9686 örneğe dayanmaktadır. Çalışmada örneklerin faunistik ve sistematik özellikleri incelenmiştir. Bu çalışma öncesinde Çankırı İli Chrysomelidae faunası 45 tür grubu takson (32 tür ve 13 alt tür) ile temsil edilmekteydi. Yapılan teşhis işlemleri sonucunda örneklerin 10 alt familya 43 cins, 137 tür tespit edilmiştir. Bunlar arasında 105 tür Çankırı İli Chrysomelidae faunası için yeni kayıttır. Toplam 44 takson Orta Karadeniz Bölgesi için ilk defa kayıt edilmektedir. Türkiye için Çankırı'dan 2. kayıt olarak verilen 7 takson tespit edilmiştir. Ayrıca toplamda 3 tür ise Türkiye için yeni kayıt niteliğindedir. Bu çalışmanın Türkiye ve Çankırı faunasına önemli bir katkısı olarak Chrysomelidae familyasına kazandırılan Clytrinae alt familyasının 'Cheilotoma (Cheilotoma) cankiriensis Özdikmen ve Bal, 2016' ve 'Labidostomis (Labidostomis) atkaracalarica Özdikmen, Bal ve Kıyak, 2016' cinslerine ait 2 yeni tür tespit edilmiştir. Ayrıca, 'Phylloterata aygulae Özdikmen, Coral Şahin & Bal, 2017' isimli bilim için yeni bir türün tanımında bu çalışmada toplanan örnekler paratip olarak kullanılmıştır. Sonuç olarak bu çalışma ile Çankırı İli Chrysomelidae faunası bilinen 45 tür grubu taksondan 157 tür grubu taksona çıkarılmıştır. Bu çalışma sayesinde Çankırı İlinin faunası hakkındaki bilgi 3 katı oranında arttırılmıştır. Buna göre Çankırı İli Chrysomelidae faunası Türkiye faunasının yaklaşık % 19.4'ünü temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is based on a total of 9686 samples that belong to the Chrysomelidae family (Donaciinae, Criocerinae, Clytrinae, Cryptocephalinae, Eumolpinae, Chrysomelinae, Galerucinae, Alticinae, Hispinae and Cassidinae subfamilies) collected from various regions of the Çankırı province in 2013, 2014 and 2015. In study, faunistic and systematic features of the collected samples have been examined. Fauna of Chrysomelidae family in Çankırı province were represented by 45 species group taxa (32 species and 13 subspecies) before this sdudy. As a result of the identification studies, 137 species that belong to 43 genera in 10 subfamilies were determined. Within these species, 105 species are new records for Chrysomelidae fauna of Çankırı province. 44 taxa in total are new records for Central Black Sea Region. 7 taxa were identified as the second record for Turkey in Çankırı province. Moreover, 3 species were reported for the first time in Turkey. A significant contribution of this study for Turkey and Çankırı fauna is that 2 new species that belong to 'Cheilotoma (Cheilotoma) cankiriensis Özdikmen ve Bal, 2016' and 'Labidostomis (Labidostomis) atkaracalarica Özdikmen, Bal ve Kıyak, 2016' genera in Clytrinae subfamily were identified and included in Chrysomelidae family. In addition, the specimens collected in this study were used as a paratype in the description of a new species for science called as 'Phylloterata aygulae Özdikmen, Coral Şahin & Bal, 2017'. As a result, in this study, 45 species taxa known in Çankırı province have been increased to 157 species taxa. Thanks to this study, the data about Chrysomelidae fauna of Çankırı province has been increased three times. Accordingly, Chrysomelidae family in Çankırı province represents approximately %19,4 of Turkey Chrysomelidae family.