Web ve mobil uygulama tabanlı bakım-onarım ve varlık yönetim sisteminin geliştirilmesi
Development of maintenance-repair and asset management system based on web and mobile application
  1. Tez No: 508033
  2. Yazar: KENAN KOÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR BİROĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
İşletmeler, bakım-onarım çalışmalarını takip edebilmek için bilgi işlem tabanlı sistemlere ihtiyaç duymaktadır. Bakım-onarım sisteminin sorunsuz çalışması için kaydedilen verilerin ve bu verileri elde edebilmek için yapılan işlemlerin saklanması gerekir. İşletme yöneticileri ellerindeki kayıtlı verilerle, sistemlerden çekecekleri grafikler ve raporlar neticesinde işletmelerin bakım–onarım durumlarını takip edebilmektedirler. İşletmeler sahip oldukları sistemlerine yeni özellikler, modüller, grafikler, sayfalar, fonksiyonlar kazandırarak sistemlerinin daha kullanışlı, anlaşılır ve hızlı olmasını istemektedirler. Bakım-onarım sistemleri hakkında yapılan önceki araştırmalar bakım-onarım sistemlerinin işletmelere nasıl entegre edildiği, diğer sistemler ile bakım-onarım sistemlerinin nasıl birlikte çalışabileceği konularına odaklanmaktadır. Bu araştırmalarda bakım-onarım sistemlerinin nasıl geliştirildiği, alt yapısının ne olduğu, hangi teknolojiler kullanıldığı bilgilerine yer verilmemektedir. Bizim çalışmamızda üniversite sanayi işbirliği kapsamında varolan bir bakım-onarım sistemine yeni özellikleri eklenirken yazılım geliştirme süreçlerinin nasıl işletildiği, hangi teknolojilerin kullanıldığı, test adımlarının neler olduğu bilgilerine yer verilmektedir. Ayrıca çalışmamızda eklenen yeni özellikler sonucunda işletmelerin hangi kazanımlara sahip oldukları bilgisine değinilmektedir. Bu tez çalışmasında temel amacımız kullanılmakta olan bakım-onarım sisteminin işletme ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde revize edilmesi, elektronik imza altyapısına geçilmesi, mobil uygulamasının geliştirilmesi ve bu geliştirmeler sırasında yazılım hayat döngüsünün işletilmesi, testlerinin gerçekleştirilmesi, geri bildirimlerin değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Abstract—Enterprises (Operations) need IT-based systems in order to carry out repair and maintenance works. To ensure the proper functioning of the repair and maintenance system, it is necessary to obtain and store data on the operations that are carried out. Managers of the enterprise can track the maintenance and repair status of the enterprises on the basis of the recorded data on their hand, graphics and reports to be drawn from the systems. Enterprises want their systems to be more useful, understandable and faster by giving new features, modules, graphics, pages, functions to their systems. Previous research on maintenance-repair systems focuses on how maintenance-repair systems are integrated into operations, how other systems and maintenance-repair systems can work together. In these surveys, there is no information on how maintenance-repair systems are developed, what the infrastructure is, what technologies are used. In our study, when new features are added to a maintenance-repair system existing within the scope of university industry cooperation, information about how software development processes are used, which technologies are used, and test steps are given. In addition, the new features added to our work call for information about what benefits they have. The main aim of this thesis is to revise the maintenance-repair system in order to meet the needs of the business, to apply to the electronic signature infrastructure, to develop the mobile application and to operate the software life cycle, to carry out the tests and to evaluate the feedbacks.