Yabani kiraz (Prunus avium L.) ağacının odun ve kabuklarının kimyasal karakterizasyonu ile kabuklardan elde edilen tanenin değerlendirilme olanakları
Determination of wood and bark chemical characterization of wild cherry (Prunus avium L.) and evaluation possibility of tannin obtained from bark
- Tez No: 508045
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deri Mühendisliği, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Leather Engineering, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma ile Yabani Kiraz (Prunus avium L.) ağacının odun ve kabuklarının kimyasal karakterizasyonu ile kabuklarından elde edilen tanenin deri sanayinde kullanılması araştırılmıştır. Düzce Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Endüstri Mühendisliği Anabilim dalında yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada materyal olarak Bolu Orman Bölge Müdürlüğü, Elmalık Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde doğal yayılış gösteren yabani kiraz (Prunus avium L.) ağacı seçilmiştir. Çalışma sonucunda, temel kimyasal bileşenler açısından bakıldığında elde edilen değerlerin literatürde yer alan değerler ile yakın olduğu görülmüştür. Kabuktan, sıcak su, NaOH, Na2SO3 ve Na2CO3 çözeltileri ile farklı konsantrasyonda (%1, %2, %5) ve oranlarda (1/6, 1/8, 1/10) (katı-sıvı) tanen verim denemeleri yapılmıştır. Verim hesapları sonucunda optimum şartlar belirlenmiştir. Belirlenen optimum koşullarda (1/8 sıcak su ve %2'lik 1/8 NaOH) elde edilen tanen deriye uygulanmıştır. Elde edilen tanenlerin stiasny sayısı ve metanol-su çözünürlüğü değerleri belirlenmiştir. Elde edilen tanenin deride uygulanması sonucunda kalınlık ve renk bakımından deriye yaptığı etki incelenmiş ve kalınlık bakımından artışın ayakkabıcılık için uygun olduğu belirlenmiştir. Ayrıca görsel efektlerin istendiği aksesuar ve çanta vb üretimi için de kullanıma uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The chemical characterization of Wild Cherry (Prunus avium L.) wood and its barks and its use in the leather industry were investigated. This master's thesis has been prepared Düzce University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Forest Industry Engineer, Wild Cherry (Prunus avium L.) which has a natural distribution within the boundaries of the Elmalık Forestry Management Department of Bolu Forest Regional Directorate has been selected as the material. It has been found that the quantitative chemical composition values are within the limits of the values in the literature. Tannin yield experiments were carried out from bark with different concentrations (%1, %2, %5) and proportions (1/6, 1/8, 1/10) (liquid-solid) with hot water, NaOH, Na2SO3 and Na2CO3 solutions. Optimal conditions have been determined as a result of yield calculations. The tannins obtained from the optimum extraction conditions (1/8 hot water and 2%NaOH-1/8) were applied to the leather. The stiasny number and methanol-water solubility values of the obtained tannins were determined. As a result of application of the obtained tannin on the leather, the effect on the thickness and color was observed. The increase in leather thickness was shown to be adequate for shoemaking, accessory, bags and etc. where visual effects are requested.