Yarışma ile elde edilen belediye hizmet binaları: kullanıcı ile iletişim ve kamu imajı
Municipality service buildings obtained by competition: communication with user and public image
- Tez No: 508046
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSU AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Geçmişten günümüze gelen süreçte her coğrafyada yönetim kamusal alanda temsil edilmek istenmiştir. Böyle bir düşünce yapısında olan bir kurum, temsil ettiği iktidarı, ideolojisini ve kentli için sunduklarını, yönettiği topluluk üzerinde ifade etmek istemiştir. Bu nedenle yönetimin ideolojik bakışını temsilen mekânın gücünü nasıl kullandığını belgelemek önemlidir. Bugün kullanıcısı ve tasarlandığı kent için bir söz söyleyen bir yapı tipi olarak belediye binaları yönetimin ideolojisinin varlığının en fazla hissedildiği yapılardır ve bu nedenle süreç içindeki gelişimleri incelemek önemlidir. Cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze kadar yapılan belediye yapılarından büyük bir bölümünün yarışma ile elde edilmiş olması mimarların yönetim ve yönetimin barındığı mekânları yorumlamaları açısından önemlidir. 1930 yılından günümüze kadar açılan belediye hizmet binası yarışmaları, süreç içerisinde uygulamaya konulan ve değiştirilen kanun ve yönetmelikler göz önüne alınarak üç dönem halinde ele alınmıştır. Her döneme ait örnekler vaziyet planı kararları, başkanlık makamı, meclis salonu, birim müdürlükleri, ortak mekânları ve genel cephe karakterleri başlıklarında analiz edilmiştir. Bu çalışma; belediye hizmet binası yarışma projelerinin zaman içerisinde tek yapı çözümü odaklı değil, kentsel tasarım kurgusu içerisinde ele alınarak kullanıcısı ile iletişime soyunan, bunu yaparken de temsilden vazgeçmeyen örneklerin varlığını göstermiştir. Belediyeler gerek ihtiyaç programı, gerekse de iç ve dış mekân düzenlemeleri ile artık sadece idari işlerin yürütüldüğü yapılar değil, hem cephe ve hem de plan kurgusu birlikteliğinde kullanıcısı ile iletişim kurmaya çalışan yapılardır.
Özet (Çeviri)
Throughout time, every administration in every geography has wanted to be represented in public space. Administrations with this kind of mentality always have wanted to express what they have achieved for their community and show their ideology to the community they govern. For this reason, it is important to document how the power of the space is used to represent the ideological view of the administration. Today, as a type of building that speaks for the city it has been designed for, municipal buildings are where the ideology of the administrations is felt the most, and for that reason, it is important to examine their developments. The fact that since the early days of the Republic, a large part of the municipal structures are constructed from the projects that won contests, is important for architects in interpreting the administrations, and the places where these administrations are located. The municipal service building competitions, which started at 1930 and still continues today, have been discussed according to their three periods, by taking the laws and regulations into account that were put into practice in the process or changed through time. Samples from each period have been analyzed in the topics of site plan decisions, presidential office, parliament hall, unit managements, common spaces and general facade characteristics. This study showed the examples of municipal service building contests which have not been focused on single structure solution over time but instead communicated with their community and did not give up being representations of things mentioned above. The municipalities are now not just the buildings that carry administrative duties, they are buildings that try to communicate with their users through their programs and their interior and exterior arrangements.