Improvement of mobile banking adoption with clustering algorithm
Mobil bankacılığın benimsenmesinin kümeleme algoritması ile geliştirilmesi
- Tez No: 508048
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL BATU SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tez çalışmasının amacı mobil bankacılık benimsenmesinin veri madenciliği ile geliştirilmesidir. Mobil bankacılık kullanımı kullanıcılar ve bankalara fayda sağlamasına rağmen günümüzde istenilen düzeye ulaşılmamıştır. Mobil bankacılığın geliştirilebilmesi için öncelikle mobil bankacılığın benimsenmesinin önündeki engeller araştırılmıştır. Kullanım kolaylığı mobil bankacılık uyumunda en önemli sorun olduğu literatür çalışmalarından çıkarılmıştır. Kullanımı kolaylığını geliştirmek için kullanıcıların yaptığı işlemler ve sıklıkları anket ile toplanmıştır. Anketten toplanan işlemler kümelenerek gereksiz işlemleri uygulamadan çıkarılmıştır. Kümeleme işlemi sonucunda kullanıcıların en çok kullandığı işlemler ile basit ara yüze sahip uygulama tasarlanmıştır. Bu tasarımda Materyal dizayn kuralları takip edilmiştir. Tasarlanan uygulama Android işletim sistemlere telefonlara yüklenerek kullanıcılara kullanılabilirlik testi yapılmıştır. Kullanılabilirlik testi aynı işlemin var olan uygulamalarda ve yeni tasarlanan uygulamada gerçekleştirilmiştir. Kullanılabilirlik testleri Wilcoxon testi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarında mobil bankacılık uygulamasının kullanılabilirliği kümeleme algoritması ile arttırılabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to improve mobile banking adoption with data mining. Mobile banking adoption hasn't reached the desired levels, even though it has benefits for both banks and users. Previous studies on mobile banking adoption are examined and adoption problems are researched, in order to improve the services. Ease of use is the most important identified problem in mobile banking adoption, according to the existing literature. The study collected user transaction and frequency of use data via a survey, in order to improve ease of use. Different clusters were made with the users' transactions. As a result of the data analysis, a new application was designed with a simple interface, following material design and principles. The designed mobile application was installed on Android phones and tested for usability. Usability tests were performed on existing mobile applications, and the newly designed application, and compared. The usability tests were analyzed using a Wilcoxon signed rank test. The results of the analysis showed that mobile banking application usability was increased by the clustering algorithms.