İktisatta denge anlayışı: Walras ve Keynes özelinde bir irdeleme
Notion of equilibrium in economics: An analysis with a spesific reference to Walras and Keynes
  1. Tez No: 508074
  2. Yazar: ANIL BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK SERDAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışmada iktisat disiplininin/biliminin merkezi kavramlarından birisi olan 'denge'nin öncelikle doğa felsefesi/bilimleri bağlamında kavramsal ve kuramsal temelleri ve gelişimi incelenmiştir. Ardından denge kavramının iktisat disiplini alanına girişinin tarihsel süreci, öne çıkan çeşitli iktisat düşünürlerinin dengeye dair görüşleriyle ele alınmıştır. Bu tarihsel süreçte iktisattaki denge anlayışı,'bir araç olarak (balance)' ve 'bir mekanizma olarak (equilibrium)' denge şeklinde iki farklı kategoriye ayrılmıştır. Çalışmanın merkezinde yer alan ve kendiliğinden dengeleyici sistem olarak da tanımlanan denge mekanizması anlayışı, modern iktisadi analizin vazgeçilmez unsurlarından birisi olmuştur. Bu anlayışın en meşhur temsilcisi olan ve denge mekanizmasını esas alan bir iktisadi düşünce paradigması inşa eden Walras ile denge mekanizmasının varlığını kabul etmekle beraber, Walras'ın paradigmasına getirdiği eleştirilerle tanınan bir iktisatçı olan Keynes'in görüşleri çalışma kapsamında tahlil edilmiştir. Bu çalışmanın temel amacı ise Walras ve Keynes'in denge anlayışlarını felsefi, metodolojik ve kuramsal arka planlarından hareketle mukayese etmek ve iki iktisatçının denge analizleri arasındaki süreklilik ve/veya kırılmaları ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, the notion of 'equilibrium' which is one of the central concepts of economics, is scrutinized on the basis of its conceptual and theoretical fundamentals and its development in the context of natural philosophy/sciences. Secondly, the historical process of how the concept of equilibrium penetrated into the discipline of economics is examined through the ideas of various prominent thinkers of economics. Within this historical process, notion of equilibrium in economics was considered as functionally two different categories: balance as a tool and equilibrium as a mechanism. Notion of equilibrium as a mechanism is the focus of this study, as self-equilibrating system has become an indispensable element of the mainstream economic analysis. The most famous representative of this notion, Walras who has built an equilibrium-based paradigm in his economic thought, and Keynes who employs equilibrating mechanisms in his own theory, yet posing criticisms on Walras's paradigm, are examined within the scope of the study. The main aim of this study is to compare the equilibrium notions in the works of Walras and Keynes, with reference to philosophical, methodological and theoretical fundamentals of their thought and to reveal continuity and/or rupture in terms of their equilibrium analyses.