Leon Walras'ın analizinde zaman, denge ve yöntem ilişkisi ve evrimci kuramla bir karşılaştırma
The Time eguililorium and method relation in Leon Walras analysis and a comparison between evolutionary theory
  1. Tez No: 100338
  2. Yazar: SITKI YÜREKLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM TANYERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Modern bilim anlayışı yaklaşık bütün düşün alanlarında etkisini uzun süre hissettirmiştir. Modern bilim anlayışını bu anlayışın ortaya çıktığı yılların öncesine ait bilim anlayışından ayrıştırmak için çok farklı kriterler öne sürmek mümkündür. Bu kritelerden birisi de bilim felsefecisi ve tarihçisi Alexandre Koyre 'ye aittir. Alexandre Koyre modern bilimi öncesindeki yaklaşımlardan iki ünlü filozofun düşünce sistemlerine referansla ayrıştırmaktadır. Bu filozoflar Aristoteles ve Platon'dur. Alexandre Koyre, Modern bilimi Platon'un düşünce sistemi ile açıklarken modern bilim öncesi dönemi, Aristoteles'in düşünce sistemine referansla çözümlemektedir. Temel ayrışım noktalan niteliklere ve niceliklere verilen önem, matematiğin ve geometrinin analizlerdeki yeri, hareketin ve uzayın tanımlanması ve düzenin kavranışı konularında belirginlik kazanmaktadır. Dahası her düşünce sisteminin etkisi altında kalan analitik yapıların taşıdığı farklılıklar içerilen zaman tanımı, denge anlayışı ve yöntem yaklaşımları konularında da kendini göstermektedir. İktisadi analiz Modern bilim anlayışının etkisi altında kalmış çalışma alanlarından yalnızca birisidir. Çalışmada Modern bilim anlayışının iktisadi analiz üzerindeki etkisi değerlendirilmeye çalışılmış ve Leon Walras'a ait olan genel denge analizi bu çerçeve içerisinde ele alınmıştır. Çalışmada öncelikli olarak Koyre tarafından ortaya konulmuş olan Modern bilime ait Platoncu özelliklerin Leon Walras'in analizi içerisinde ne derece etkili olduğu araştırılmıştır. Niceliklere verilen önem, matematiğin analizde edindiği yer, hareketin bir durum olarak ele alınması gibi Platoncu özelliklerin yam sıra yine Platoncu düşünce sistemine uygun olarak analizlerde yer alan mekanik zaman tanımı, yöntembilgisel tekçilik ve mekanik prensiplere dayalı düzen tanımı da Leon Walras'in analizinin taşıdığı ve Modern bilimin sözkonusu analiz üzerindeki etkisini gösteren bulgular olarak sunulmuştur.Ill Ardısıra Leon Walras'in genel denge analizinden önemli farklılıklar gösteren bir çalışma alanı olan evrimci iktisat yazını sahip olduğu temel özellikler açısından ele alınmıştır. Koyre'nin sunmuş olduğu kriterler bağlamında her iki analitik çerçeve bir karşılaştırmaya tabii tutulmuş ve aralarındaki farklılıkların altı çizilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak her iki analitik yapının Koyre'ye ait sınıflandırmada yer alan farklı düşünce sistemlerine referansla anlaşılabileceği ve bunun sonucu olarak bir yandan niteliklere ve niceliklere verilen önem, matematiğin analiz içerisinde sahip olduğu yer, hareketin ele alınış biçimleri gibi alanlarda bir yandan da zamanın tanımı, denge anlayışı ve yöntembilgisel yaklaşımlar açısından farklı özellikler taşıdığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Modern approach to science has an important effect on all intellectual domains. It is possible to assert different criteria to distinguish the Modern and the previous approaches. One of these criterion is belong to Alexandre Koyre. Alexandre Koyre distinguishes Modern and the previous approaches to science by referring to two famous philosophers, namely Aristotle and Platon. He explains the Modern approach by referring to Platon's system of thought and the previous approaches by referring to Aristotle's system of thought. In this respect main distinction points between these two systems of thought appear as the given importance to quantities and qualities, the place of mathematics and geometry in analysis, definition of movement and space, and the definition of order. Moreover, every analytical structure which is influenced by these two different systems of thought, have different conceptualisations of time, equilibrium and a specific approach to method. Economic analysis is only one of the other disciplines which are influenced by Modern approach to science. In this study, the effect of Modern approach to science on economics is tried to be analysed and Leon Walras' general equilibrium analysis is taken in this framework. Primarily, Platonist properties which are asserted by Koyre as Modernist properties of science is tried to be clarified in Leon Walras' analysis. Beside such Platonist properties like, the given importance to quantities, the place of mathematics in his analysis and the definition of the movement as a state, some other aspects which are in accordance with the Platonist system of thought like, the mechanical definition of time, methodological monism and the definition of order which depends on mechanical principles are asserted as the primary findings which demonstrate the effect of Modern approach in science on Leon Walras' analysis.Afterwards, evolutionary approach to economics which has important distinctions from Leon Walras's general equilibrium approach, is analysed with respect to its main properties. By referring to Koyre's classification, a comparison between these two analytical framework is given and the distinctions between these different analytical structures are tried to be clarified. After this comparison, it is observed that these two different analytical framework can be analysed in accordance with Koyre's classification. Finally, it is asserted that these two different analytical structure have different properties on such issues like, the given importance to quantities and qualities, the role of mathematics in the analysis and the way the movement is taken, on the one hand, and the definition of time, equilibrium and the methodological approach on the other.