Raket sporcularının dirsek eklemi supinasyon pronasyon kuvvetinin reaksiyon zamanı ile ilişkisi
Racket players elbow supi̇ne supi̇nati̇on pronati̇on force's relati̇on to reacti̇on ti̇me
  1. Tez No: 508078
  2. Yazar: KAAN GÜRKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEBİHA GÖLÜNÜK BAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı; Raket sporcularının dirsek eklemi izokinetik supinasyon ve pronasyon kuvvetinin reaksiyon zamanı ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya raket sporlarından olan masa tenisi, badminton, kort tenis branşları ile sedanter (spor yapmayan) erkek katılımcının bulunduğu 4 gruptan oluşmuştur. Her grupta 12 şer erkek katılımcının yer aldığı toplamda 48 sağlıklı kişi bulunmaktadır. Katılımcıların izokinetik kuvvet ölçümleri sağ ve sol dirsek supinasyon-pronasyon kuvvetleri 300/sn, 1200/sn 'lik açılarda İsomed 2000 (CSM Human Norm, USA) marka izokinetik dinamometre ile reaksiyon süreleri sağ ve sol el ışık, ses olmak üzere 4 şekilde New Test 1000 cihazı ile ölçüldü. Alınan ölçümler SPSS 20 programında anlamlılık düzeyi 0.05 0.01 olarak grupların fiziksel özellikleri ve normallik dağılımları One-Way Anova analiz yöntemi Bonferroni testi değişkenler arası kolerasyon analizi uygulandı. İzokinetik 300/sn, 1200/sn Supinasyon sağ dirsek ve 300/sn, sol supinasyon dirsek kort tenis sporcuları badminton, masa tenisi ve sadanterlere göre kuvvet değerlerinin yüksek olduğu görüldü. İzokinetik 300/sn ve 1200/sn pronasyon sağ dirsek izokinetik kuvveti ve 300/sn, sol dirsek izokinetik kuvveti kort tenis sporcuları sedanter, masa tenisi sporcularından farklılıklar var iken, badminton sporcuları arasında kuvvet farklılık görülmemiştir. Pronasyon 300/sn sol dirsek izokinetik kuvvette gruplar arası bir fark görülmemiştir. Ses ve ışık reaksiyon sürati ortalamaları tenis branşında en iyi değere sahip olup sedanter arasında anlamlı farklar görülürken, diğer branşlar arasında farklılık görülmemiştir. Sonuç olarak kort tenis sporcularının sağ ve sol dirsek supinasyon kuvvet değerinin diğer raket sporlarından yüksek olduğu görülürken, tenis sporcularının görsel işitsel reaksiyon değerlerinin ise sedanter gruptan farklılık gösterdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
The goal of this research is searching relation to different branches of athletes'elbow supine İsokinetic supination and pronation force and reaction time. Study has 4 groups which consists of racket sports like table tennis,badminton,court tenis and sedentary ( nonathlete) male participants. In each group there are a total of 48 healthy people in which 12 male participants participated. Participants' isokinetic force measurments, right and left elbow supination-pronation force were done with isomed 2000 ( CSM Human Norm,USA) isokinetic dynamometer at 300 / sec, 1200 / sec, and reaction time was me a sured in 4 forms with New Test 1000 devices as right and left hand in terms of sound and light. In the SPSS 20 program, the significance level was 0.05 0.01, and the physical characteristics and normality distributions of the groups were analyzed by One-WayAnova method Bonferroni test between variables. The isokinetic 300 / sec, 1200 / sec Supination right elbow and 300 / sec, left supination elbow were found to have higher force values than tennis athletes badminton, table tennis and sedanter. The isokinetic 300 / sec, 1200 / sec supination right elbow and 300 / sec, supination left elbow were found to have higher force values than tenis athletes badminton, table tenis and sedanter. There was nodifference in force between badminton athletes when isokinetic 300 / secand 1200 / sn pronation right elbow isokinetic force and 300 / sec left elbow isokinetic force were different from cortex tenis athlete, sedanter, table tenis athlete. There was nodifference between the groups with pronation 300 / sec left elbow isokinetic force. There was no difference between the other branches whilet heaverage of sound and light reaction speed had good values in tenis branch and was found meaning full differences between sedentaries. As a result, it was seen that the right and left elbow supine force values of court tennis athletes were higher than other paddle sports, while auditory reaction values of tennis athletes were found to be equal by sedanter group.