Sağlık çalışanlarının cinsel mitlere inanma durumları ve etkileyen faktörler
Health care workers beliefs in sexual myths and the affecting factors
  1. Tez No: 508081
  2. Yazar: ÖZCAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUALLA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma sağlık çalışanlarının cinsel mitlere inanma durumu ve cinsel mitleri etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Ocak 2017-Aralık 2017 tarihleri arasında Siirt Devlet Hastanesi'nde görev yapan sağlık çalışanlarının tamamı (N=323), örneklemini ise 128 Hemşire, 32 Paramedik/Acil Tıp Teknisyeni, 25 Ebe ve 10 Sağlık Memuru olmak üzere 195 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu ve Cinsel Mitler Ölçeği olmak üzere iki veri toplama aracı kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda sağlık çalışanlarının yaş ortalamasının 27.34±5,92 olduğu belirlenmiştir. Sağlık çalışanlarının %69,2'sinin ailelerinde cinsellikle ilgili konuların konuşulmadığı, cinsellikle ilgili bilgiler verilmediği, cinsellikle ilgili ilk bilgiyi ise %41'inin arkadaşından aldığı tespit edilmiştir. Araştırmada sağlık çalışanlarının cinsel mitler ölçeği toplam puan ortalaması 77,26±16,71 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the factors affecting sexual myths and sexual myths of health care workers. The study consisted of 195 health care workers, including 128 nurses, 32 paramedic, 25 midwives and 10 health care officers, all of the health care workers (N = 323) working in Siirt State Hospital between January 2017 and December 2017. The data of the study were collected using two data collection tools, Personal Information Form and Sexual Myths Scale. As a result of the findings, it was determined that the average age of the health workers is 27.34 ± 5.92. In the families of 69.2% of the health care workers, the related topics are not talked about sexually and the related information is not given, 41 % of the health workers were get the first information about sexuality from their friends. The mean score of the sexual myths scale of the health professionals in the study was 77,26±16,71.