Erkek sıçanlarda sigara dumanı maruziyeti ile oluşan testikular oksidatif strese l-name'nin (n-nitro l-arginin metil ester) ve vitamin e'nin (alfa-tokoferolün) etkisinin incelenmesi
Investigation the effects of l-name (n-nitro l-arginine methyl ester) and vitamin e (α-tocopherol) to testicular oxidative stress caused by exposure to tobacco smoke in male rats
- Tez No: 508089
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHRETTİN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sigara, içinde barındırdığı çeşitli toksik maddelerle organizmadaki bütün sistemleri olumsuz etkilemektedir. Sigara kullanımının testis hasarına, akciğer, larinks, orofarinks, böbrek, mesane ve meme kanserine neden olduğu yapılan çalışmalarla bildirilmiştir. Oksidatif stres serbest radikallerin yol açtığı ve hücrelere fiziksel hasar veren bir süreçtir. Oluşan bu oksidatif stres vücuttaki antioksidan sistemler tarafından kontrol edilmektedir. Testis kan damarları açısından zengin bir organdır. Bu nedenle sigarada bulunan ve kanla taşınan toksik maddelerin bu organda oksidan-antioksidan sistem arasındaki dengeyi dokuların aleyhine değiştirmesi olasıdır. N-Nitro L-Arginin Metil Ester (L-NAME)'nin oksidatif stres ürünlerinden Nitrik Oksitin sentezinde görevli Nitrik Oksit Sentaz (NOS)'ı inhibe ettiği çalışmalarda gösterimiştir. E vitamininin (alfa-tokoferolün) de lipid peroksidasyonunu engellediği ve oksidatif stres üzerine etkili olduğu çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Bu çalışmada L-NAME ve alfa-tokoferolün sigara dumanı maruziyeti sonucu oluşan testikular oksidatif strese etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 45 Wistar cinsi erkek sıçan kullanılmıştır. Kontrol, sigara dumanı, sigara dumanı+E vitamini, sigara dumanı+L-NAME ve sigara dumanı+E vitamini+L-NAME olmak üzere beş grup oluşturulmuştur. Hayvanlardan doku ve kan örnekleri alındıktan sonra dokuda lipit peroksidasyon düzeyi belirteci olarak Malondialdehit (MDA), oksidatif stres parametrelerinden Nitrik Oksit (NO) ile Glutatyon (GSH) seviyeleri ve Katalaz (CAT) ile Miyeloperoksidaz (MPO) aktiviteleri ölçülmüştür. Kan örneklerinden ise gonadal hormonlardan Folikül Uyarıcı Hormon (FSH), Lüteinleştirici Hormon (LH) ve testosteron hormonları ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The various toxic substances contained in the tobacco affect all systems in the organism negatively. Studies reported that smoking causes testicular damage and lung, larynx, oropharynx, kidney, bladder, breast cancer. Oxidative stress is a process which make physical damage to cells caused by free radicals. This oxidative stress is controlled by the antioxidant systems in the organism. Testis is an organ rich in blood vessels. For this reason, it is possible that the toxic substances in cigarettes and carried in blood may change the balance between oxidant and antioxidant system in this organism. Studies show that Nω-Nitro-L-Arginine Methyl Ester (L-NAME) inhibited Nitric Oxide Synthase (NOS) which is involved in the synthesis of Nitric Oxide from oxidative stress products. Vitamin E (alpha-tocopherol) also inhibits lipid peroxidation and has been shown to be effective on oxidative stress in a variety of studies. In this study, it was aimed to investigate the effect of L-NAME and vitamin E on testicular oxidative stress by consisting of cigarette smoke exposure. 45 Wistar male rats were used in the study. Five groups were formed: control, cigarette smoke, cigarette smoke + vitamin E, cigarette smoke + L-NAME and cigarette smoke + vitamin E + L-NAME. Malondialdehyde (MDA) as a marker of lipid peroxidation level, Nitric Oxide (NO) and Glutathione (GSH) levels and Catalase (CAT) and Myeloperoxidase (MPO) activities of oxidative stress parameters were measured in the tissue after tissue and blood samples were taken from animals. Follicle stimulating hormone (FSH), Luteinizing Hormone (LH) and testosterone hormones from the gonadal hormones were measured in the blood samples.