Dudak damak yarıklı bireylerde maksiller dental arkın dijital tarama yöntemi ile incelenmesi
Evaluation of the maxillary dental arch with digital scanning method in cleft lip and palate patients
  1. Tez No: 508087
  2. Yazar: ELİF MERVE MAVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OKAN AKÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma kapsamında tek taraflı dudak damak yarığı bulunan ve sendromsuz bireylerde maksiller dental arka ait ortodontik alçı modeller dijital tarayıcı 3 Shape (TRIOS POD, 3 Shape, Copenhagen, Denmark) kullanılarak taranmış elde edilen dijital modellerde yapılan ölçümler ve alçı modeller üzerinde direkt olarak dijital bir kumpas yardımıyla elde edilen ölçümler ile karşılaştırılarak incelenmiştir. Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na başvurmuş 42 unilateral DDY anomalisi bulunan birey ve kontrol grubunda da benzer yaş ve cinsiyete sahip 43 Sınıf I birey çalışmaya dahil edilmiştir.Dijital modellerdeki ölçümler 3 Shape Ortho Analyzer (Copenhagen, Denmark) programı kullanılarak yapılırken alçı modellerdeki aynı ölçümler dijital kumpas (Mitutoyo Corp., Tokyo, Japan) ile değerlendirilmiştir. DDY ve Sınıf I gruplarının kendi içinde ölçüm yöntemi benzerliği \farklılığı değerlendirilirken, dijital modeller üzerinde yapılan ölçümler ile de gruplar arası farklılıklar ölçülmüştür. Değişkenlere ait normallik testleri sonucunda iki grup arasındaki farklılıklar Student's t testi ile incelenmiştir. Tekrarlanabilirlik ve benzerlik değerlendirmeleri için ICC güvenirlik katsayılarından yararlanılmıştır. Dudak damak yarığı grubunda ve Sınıf I grupta iki ölçüm yönteminin Student's t testi ile karşılaştırılmasında tüm parametreler benzer bulunurken yalnız sağ ve sol santral kesiciler arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Aynı karşılaştırma ICC (Intraclass correlation coefficient) testi ile yapıldığında ölçülen tüm parametreler için 0.75'in üstünde sonuçlar bulunduğu için bu istatistik yöntemine göre iki ölçüm yöntemi birbiri ile uyumludur sonucuna varılmaktadır. Bu sonuçlar dijital modellerin DDY anomalisi bulunan bireylerde güvenilir ve hassas olduğu ve geleneksel alçı modellerin yerine tercih edilebileceğini tespit etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the plaster models of maxillary dental arches from patients with unilateral cleft lip and palate without any syndrome were scanned using a digital scanner 3 Shape (TRIOS POD, 3 Shape, Copenhagen, Denmark) afterwards, obtained digital models and plaster models were compared using the same parameters. 42 patients with unilateral cleft lip and palate (study group) and 43 patients with Angle Class I malocclusion (control group), referred to Ankara University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics were included to the study. Both groups were similar in age and sex distributions. Measurements in digital models were done using the 3 Shape Ortho Analyzer (Copenhagen, Denmark) software, while the same measurements in plaster models were carried out via a digital caliper (Mitutoyo Corp., Tokyo, Japan). While the similarity/difference of the evaluation method within the groups was assessed, the differences between the groups were also evaluated by the measurements made on the digital models. Differences between the two groups were examined by Student's t test as a result of the normality tests of the variables. ICC reliability coefficients were used for reproducibility and similarity evaluations. In the comparison of the two evaluation methods in the cleft lip and palate group and the Class I group with the Student's t test, all parameters were found to be similar but the difference between the right and left central incisors was found to be statistically significant. As the same comparison results are obtained for all parameters measured by ICC (Intraclass correlation coefficient) test above 0.75, according to this statistical method, two measurement methods are compatible with each other. These results show that digital models can be used in individuals with cleft lip and palate anomaly.